W tym roku mija 600 lat dyplomacji pomiędzy naszymi państwami. Z tej okazji Gdynię w najbliższych dniach odwiedzi turecki okręt Marynarki Wojennej TCG Gaziantep. Marynarze zapraszają na pokład.
Według przekazów historycznych w 1414 roku, za panowania Sułtana Mehmeta Celebiego, Król Polski Władysław Jagiełło wysłał swoich przedstawicieli do Bursy, ówczesnej stolicy Imperium Osmańskiego - takie były początki. Setki lat później, w roku 2011 prezydenci Polski i Turcji zadecydowali, że 600-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych obchodzone będzie przez cały rok 2014.
Przy okazji Serdar Davran przytacza liczby, które pokazują, że Polacy bardzo lubią Turcję - tylko w zeszłym roku około pół miliona naszych rodaków odwiedziło ten śródziemnomorski kraj. A obrót gospodarczy pomiędzy państwami to 5,5 mln dolarów. Także Turkowie czują się w naszym kraju doskonale. Przykładem może być sam konsul, który mieszka od 18 lat w Polsce i ma polskie obywatelstwo.