Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała dziesięć nominacji do nagrody w kategorii „Kreacje artystyczne”, trzy do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzy nominacje do miana Mecenasa Kultury. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia 2014 r. o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Wskazania członków Małej Kapituły PNA dały wyraźny sygnał, że miniony rok w pomorskiej kulturze upłynął pod znakiem teatru. W tej edycji aż dwiema nominacjami wyróżniono przedstawienie Teatru Wybrzeże „Czarownice z Salem” Arthura Millera. Nominację otrzymał Adam Nalepa za wybitną reżyserię oraz stworzenie współczesnej wersji sztuki opartej o nowatorskie rozwiązania sceniczne. Katarzynę Dałek dostrzeżono za niezwykłe umiejętności aktorskie pokazane w drapieżnej kreacji Abigail Williams w tym spektaklu, a także za rolę subtelnej Soni w spektaklu „Płatonow” Antona Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.
Również dwie nominacje przyznano operze „Ubu Rex” Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Janusz Wiśniewski nominowany został za znakomitą inscenizację opery, a w konsekwencji stworzenie wysmakowanego plastycznie spektaklu o kantorowskim rytmie i charakterze. Natomiast Karolina Sikora, która perfekcyjnie wykonała partię Ubicy, doceniona została za technikę, lekkość interpretacji, mistrzowskie aktorstwo oraz wyjątkową wrażliwość muzyczną.
Kolejna nominacja dla miłośników teatru z pewnością nie jest zaskoczeniem. Za odważną i twórczą adaptację i reżyserię spektaklu „Chłopi” w Teatrze Muzycznym w Gdyni nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej został Wojciech Kościelniak, który utworowi Władysława Reymonta nadał imponujący kształt sceniczny.
Mała Kapituła wyróżniła również ciekawe zjawiska z dziedziny sztuk wizualnych. Doceniony został Stanisław Radwański za dojrzałość artystyczną widoczną na wystawach jego dzieł figuralnych w Kartuzach i w Pelplinie, a także za elbląską ekspozycję „Bez korekty”, na której zestawione zostały prace mistrza i jego uczniów. Do Pomorskiej Nagrody Artystycznej nominowano także Józefa Czerniawskiego za perfekcjonizm i nieustającą aktywność twórczą, w tym za wystawę retrospektywną „Obrazy” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i udział w wystawie „Biało-czerwona i orzeł” w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Mała Kapituła – za niezwykły album fotograficzny „Stocznia”, stanowiący unikatowe świadectwo destrukcji symbolicznej przestrzeni Gdańska, o której zapomniano, a która przez 200 lat była energetycznym silnikiem miasta – wyróżniła Michała Szlagę. Nominację otrzymał ponadto Cezary Paciorek za przygotowanie mistrzowskiej oprawy muzycznej do spektaklu „Verba Sacra” w Wejherowie, za wirtuozostwo w dziedzinie muzyki akordeonowej.
W gronie nominatów znalazł się Andrzej Szadejko. Kapituła przyznała tę nominację za troskliwą opiekę merytoryczną nad odbudową historycznych organów w kościele św. Trójcy w Gdańsku i udaną inaugurację pierwszej sekcji odbudowywanego instrumentu, a w efekcie nagranie płyty „Rückpositiv” oraz premierowe nagranie koncertu organowego Carla Heinricha Grauna.
Spośród dziesięciu nominacji w kategorii „Kreacje artystyczne” Duża Kapituła PNA wybiera trzech laureatów. Laureaci otrzymają statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tysięcy złotych każda. Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2013 nagrodę ma szansę otrzymać: Elżbieta Benkowska za znakomity film dyplomowy „Olena”, który znalazł się wśród dziewięciu najlepszych światowych produkcji walczących o Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych na 66. Festiwalu Filmowym w Cannes; Amelia Forrest za olśniewające role w spektaklach Opery Bałtyckiej: „Święto wiosny”, „Windows”, „Out”, „Cool Fire”, „Sen nocy letniej”, „Śmierć i dziewczyna” Izadory Weiss oraz „Six Dances” Jiříego Kyliána, a także Maja Gadzińska za ujmującą kreację aktorską fascynującej i tajemniczej postaci Anioła w spektaklu „Chłopi” Władysława Reymonta w reżyserii Wojciecha Kościelniaka na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni.
Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Ponadto Duża Kapituła przyzna jedną honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są: Grupa Lotos SA za kontynuowanie znaczącego wsparcia finansowego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, które umożliwiło m.in. zaprezentowanie opery „Maria” Romana Statkowskiego w reżyserii Michaela Gielety na prestiżowym festiwalu operowym w Wexford; Polpharma SA za konsekwentne wspieranie kultury, ze szczególnym uwzględnieniem licznych działań na terenie Starogardu Gdańskiego oraz za sponsorowanie kolejnych edycji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA za stałą opiekę udzielaną Teatrowi Miejskiemu w Gdyni, w tym za zaangażowanie w przedsięwzięcia artystyczne na Scenie Letniej w Orłowie podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port oraz wsparcie realizacji telewizyjnej „Idąc rakiem” dla TVP Kultura.
Przyznana zostanie także Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury (w wysokości 20 tysięcy złotych). Laureata tej nagrody wyłoni osobiście marszałek województwa pomorskiego.
Uroczystości wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2013 towarzyszyć będzie koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Maestro Ernsta van Tiela (w programie Myroslav Skoryk – „Melodia”, Piotr Czajkowski – wariacje nt. „Roccoco na wiolonczelę i orkiestrę”, Fryderyk Chopin – „I Koncert fortepianowy e-moll op.11” oraz Modest Musorgski – „Noc na Łysej Górze”).