29 listopada w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zebrało się kilku przedstawicieli kaszubskich środowisk, aby powołać Komitet, mający na celu odnowienie nagrobka wybitnego znawcy kaszubszczyzny Stefana Ramułta w Krakowie.
Mimo, iż uczony jest Polakiem, dla Kaszubów to postać niezwykle ważna. Napisał Słownik języka pomorskiego, czyli kaszubskiego, co umożliwiło przekonanie polskiego środowiska naukowego, że kaszubszczyzna stanowi odrębny język. Pracował we Lwowie, a w końcowym etapie życia w Krakowie, gdzie został pochowany. Planował przeniesienie się na Kaszuby, co jednak, ze względu na stan zdrowia i klimat odradzali mu lekarze. Do tego stopnia umiłował ziemię Kaszubów, że pokój, w którym pracował nazwał "Kaszuby".
Spoczywa w Krakowie. Piaskowcowa płyta grobowa na miejscu jego spoczynku wymaga odnowienia. W tym właśnie celu powstaje Komitet Renowacji Nagrobka Stefana Ramułta. W założeniu ma on jednoczyć wszystkie środowiska kaszubskie i niezrzeszonych Kaszubów. Nie stoi za nim żadna organizacja, choć każda może się przyłączyć. Osoby związane z Komitetem to uczeni, dziennikarze, działacze stowarzyszeń, pracownicy muzeum, studenci.
Aby odnowić nagrobek Ramułta, trzeba skontaktować się z konserwatorem zabytków, zachęcić do udziału jak najliczniejsze organizacje i osoby prywatne oraz zebrać potrzebne środki finansowe. Pomysłodawcy zgodnie podkreślają, że to właśnie Kaszubi powinni odpowiadać za miejsce spoczynku tego wielkiego człowieka, bowiem jego praca naukowa dotyczyła głównie naszej społeczności i przyczyniła się do rozwoju kaszubskiej pisowni.