18.10.2013 16:50 0

Wejherowo stawia na ekologię?

Wspólnota mieszkaniowa "12 marca 226" z Wejherowa otrzyma nowe proekologiczne ogrzewanie. Dzisiaj w ratuszu została podpisana umowa z jej przedstawicielem, gdyż część pieniędzy na modernizację dołoży miasto. 60 tysięcy złotych to połowa kosztów, które poniosą mieszkańcy.

W budynku wspólnoty przy ul. 12 Marca 266 piece węglowe zostaną wymienione na ogrzewanie gazowe. Zastępca prezydenta Wejherowa przekazał przedstawicielowi wspólnoty umowę na dofinansowanie modernizacji systemu grzewczego w tym budynku. Wspólnota mieszkaniowa otrzyma dofinansowanie do wysokości 60 tys. zł.

Jak powiedział Roman Dibowski, przewodniczący zarządu wspólnoty przy ul. 12 Marca 266, ogrzewanie w piecach węglowych oprócz tego, że jest szkodliwe dla środowiska, jest obecnie bardzo skomplikowane. Jednym z powodów jest konieczność posiadania miejsca do składowania opału.

  • Wymiana ogrzewania w budynkach jest związana ze zdrowiem mieszkańców Wejherowa – mówi zastępca prezydenta Piotr Bochiński. - Wiadomo, że spalanie węgla, a czasami też śmieci powoduje zanieczyszczenie powietrza, a w efekcie choroby, przede wszystkim raka. Wejherowo ma wysoki stopień zapylenia, a główną przyczyną pogarszania się stanu powietrza jest tzw. niska emisja, która jest efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych piecach.

Od 2008 r. w Wejherowie realizowany jest pilotażowy program finansowania modernizacji systemów grzewczych budynków mieszkalnych na proekologiczne. Finansowaniem z budżetu miasta objęta jest wymiana ogrzewania z pieców węglowych na bardziej ekologiczne: podłączenie budynku do miejskiej sieci centralnego ogrzewania OPEC, ogrzewanie gazowe, geotermalne, kolektory słoneczne. Wprowadzenie programu ma na celu ograniczenie emisji pyłów zawieszonych i innych szkodliwych substancji w Wejherowie.

  • W 2014 roku najprawdopodobniej 10 wspólnot mieszkaniowych w Wejherowie skorzysta z dofinansowania modernizacji systemu grzewczego - mówi Stanisław Makles, dyrektor Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Miasto przystępuje do ogólnopolskiego programu „Kawka” – *Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącego likwidacji zanieczyszczeń powietrza.

Oprócz wymiany ogrzewania zmieni się również elewacja budynku. Inwestycja rozpocznie się od budowy kotłowni, ostatnim etapem zaś ma być likwidacja pieców. Prace modernizacyjne w budynku mają ruszyć lada dzień.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...