21.10.2013 11:08 0

Konserwator: policzmy stoczniowe zabytki

fot. Anna Domżalska/nadmorski24.pl

Nie tylko budynki i żurawie. Zabytkami w Stoczni Gdańskiej są też tory, ogrodzenia, lampy uliczne czy studzienki kanalizacyjne. Pomorski konserwator zabytków rozpoczyna pierwszy w historii kompleksowy spis stoczniowych zabytków.

Tereny postoczniowe to 70 hektarów powierzchni. W przyszłości mają się stać nową dzielnicą Gdańska, tzw. Młodym Miastem. Właścicielem gruntów jest w tej chwili kilku inwestorów: BPTO, TK Development, Drewnica Development i Synergia 99.

  • Dla terenów postoczniowych obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego dokładnie określający, które budynki na terenie przyszłych inwestycji podlegają ochronie i tego nie zamierzamy już zmieniać, zakres tej ochrony jest satysfakcjonujący – wyjaśnia Dariusz Chmielewski, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Do tej pory nikt jednak nie pokusił się o szczegółową inwentaryzację wszystkich stoczniowych elementów, powstałych przed 1945 rokiem. Dotyczy to nie tylko budynków czy urządzeń technicznych, ale także takich elementów jak tory, ogrodzenia, lampy uliczne czy studzienki. Chcemy też dokładnie skatalogować obiekty, które mogą być wyburzane w czasie przyszłych inwestycji, a po których powinien pozostać ślad w dokumentacji. Chociażby po to, by nawet za kilkadziesiąt lat dokładnie prześledzić etapy rozwoju i zmian na tych terenach.

Pomorski konserwator zabytków szacuje, że akcja inwentaryzacyjna obejmie kilkaset obiektów. W zainicjowanej przez niego akcji uczestniczy i ją współfinansuje Europejskie Centrum Solidarności, gdański oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Miejski Konserwator Zabytków w Gdańsku oraz Centralne Muzeum Morskie.

Urząd konserwatora osiągnął porozumienie w sprawie inwentaryzacji z BPTO, który jest właścicielem 22 hektarów dawnych postoczniowych gruntów. Znajduje się na nich osiem chronionych budynków i trzy stoczniowe żurawie. Zarówno budynki jak i żurawie inwestor chce wkomponować w nową zabudowę.

  • Liczymy, że także pozostali właściciele stoczniowych terenów pozytywnie odpowiedzą na nasze działania – mówi Dariusz Chmielewski. - Inwentaryzacja pozwoli raz na zawsze rozwiać wszystkie wątpliwości, co do stoczniowego historycznego mienia. Pierwsze, robocze spotkanie „grupy inwentaryzacyjnej” odbędzie się dziś, we wtorek 15 października, o godz. 14 w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa przy ul. Św Trójcy 5 w Gdańsku.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...