Od dzisiaj Sopot już po raz trzeci gości jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń biznesowych w Europie. Światowej sławy ekonomiści oraz liderzy biznesu z Polski, Europy i innych kontynentów, przedstawiciele polityki, kultury i świata nauki wezmą udział w Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI), organizowanym przez Konfederację Lewiatan.
Hasłem przewodnim EFNI 2013 jest „Co dalej Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu”. Zaproszeni paneliści dyskutują o największych i najbardziej palących problemach Europy i szukają sposobów ich rozwiązania. Dlaczego Europa wciąż tkwi w kryzysie? Jak przełamać konflikt narodowych interesów ekonomicznych i wyzwań ścisłej integracji? Gdzie trzeba więcej instytucji UE, gdzie mniej? Jaki cel musimy stawiać przed regulacjami, gdy gospodarka trwale zwalnia? Jak zarządzać strategicznymi sektorami gospodarki, by wspierały wzrost? Jak z nowych technologii uczynić narzędzie przyspieszenia rozwoju społecznego i ekonomicznego naszego kontynentu? To tylko niektóre pytania, z którymi zmierzą się goście Forum.
Dyskusje w gronie najwybitniejszych ekspertów ze świata
Główną oś programu EFNI 2013 stanowią trzy sesje plenarne. Będą one poświęcone ideom i wartościom, które powinny na nowo spajać Europę, wpływowi nowych technologii na demokrację, społeczeństwo i rynek, a także odpowiedzi na pytanie, jak zmienić unijne instytucje, zarządzanie i regulacje, aby sprzyjały rozwojowi gospodarczemu. Tematy te zostaną następnie pogłębione podczas paneli dyskusyjnych. W programie Forum znajdą się również Spory nocnych marków – późnowieczorne, nieformalne debaty z udziałem panelistów EFNI, premiery raportów przygotowanych specjalnie na Forum, promocje książek panelistów EFNI, tematyczne debaty śniadaniowe i obiadowe. Mieszkańcy Sopotu i turyści i zastaną zaproszeni do Zatok Dialogu, gdzie będą mogli podyskutować z wybitnymi prelegentami Forum.
Wysoki poziom merytoryczny Forum to jeden z głównych wyróżników EFNI, co roku doceniany przez uczestników i gości konferencji. Zapewnia go przede wszystkim bardzo selektywny i przemyślany sposób doboru tematów oraz panelistów. Priorytetem organizatorów w tym zakresie jest zapewnienie spójności merytorycznej. Paneliści są reprezentantami nie tylko różnych środowisk, ale także generacji. Plan wydarzeń merytorycznych Forum zakłada także, że różne punkty programu dotyczące tej samej tematyki (np. energetycznej, ekologicznej, społecznej itd.) nie pokrywają się czasowo, umożliwiając tym samym uczestnikom udział we wszystkich.
W tym roku przyjazd na Forum zapowiedzieli już m.in. Benjamin R. Barber – jeden z najwybitniejszych amerykańskich politologów, prof. Zygmunt Bauman – światowej sławy socjolog i filozof, Ivan Krastev – bułgarski politolog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli politycznych, Henri Malosse – Prezydent EKES, Emma Marcegaglia – prezydent BUSINESSEUROPE, największej europejskiej organizacji przedsiębiorców, Mario Monti - były premier Włoch, Michael O’Leary – dyrektor generalny Ryanair czy José Ignacio Torreblanca – jeden z najciekawszych młodych analityków politycznych Europy.
Na liście panelistów i gości z Polski są m.in. Marek Belka, Edwin Bendyk, Jan Krzysztof Bielecki, Michał Boni, Juliusz Braun, Jerzy Buzek, Andrzej Godlewski, Danuta Hübner, Andrzej Klesyk, Lena Kolarska-Bobińska, Andrzej Koźmiński, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jacek Krawczyk, Jacek Krawiec, Radosław Markowski, Jacek Męcina, Jacek Protasiewicz, Karolina Wigura.
Istotny wkład w sprawy ważne dla Europy
Choć Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest dopiero od 2011 roku, wielu liderów europejskiej opinii publicznej uważa je za jedno z najciekawszych tego rodzaju wydarzeń w Europie. „Chodzi nam o nawiązanie równorzędnej debaty w sprawie przyszłości projektu europejskiego. Chcemy pokazać całej Europie, że tu w Polsce nie czekamy z założonymi rękami na koniec kryzysu, tylko aktywnie i bez kompleksów szukamy odpowiedzi na wszystkie trudne pytania. Program, skład panelistów i oprawa EFNI mają być dowodem, że polski biznes działa według najwyższych standardów” – mówi Zbigniew Gajewski, Dyrektor Europejskiego Forum Nowych Idei. Potwierdza to m.in. Benjamin R. Barber, prezydent Interdependence Movement i coroczny gość EFNI, oceniając, że sopockie Forum jest znaczącym wkładem Polski w cywilizacyjny rozwój Europy. Zaś Prof. Paul Dembinski, dyrektor Observatoire de la Finance dodaje: Miło widzieć, jak Polska wraca na intelektualną mapę świata i Europy. Zorganizowane z dużym rozmachem EFNI jest miejscem, które pobudza i skłania każdego do krytycznej refleksji nad jego własnym sposobem myślenia.