Największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego będzie miało miejsce w Gdańsku w dniach 24-27 września 2013 r. TRAKO to prezentacja aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie. Tradycyjnie, imprezie towarzyszy bogaty program, m.in. debaty, konferencje, liczne seminaria i prezentacje firm. Targi odbywają się w cyklu 2-letnim.
Targi to doskonała okazja do promowania transportu szynowego (kolej i tramwaj), spedycji i logistyki kolejowej, prezentacji najnowszych technologii oraz spotkania w środowisku branżowym. Tegoroczna jubileuszowa edycja zgromadzi rekordową liczbę wystawców. Ponad 500 firm z kraju i zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze oferty zajmując powierzchnię ponad 17 tys. mkw. Na targach pojawią się wszyscy uczestnicy krajowego rynku kolejowego – spółki Grupy PKP, prywatni i samorządowi przewoźnicy oraz dostawcy technologii dla kolei i taboru. Wśród zagranicznych wystawców najliczniejszą grupę stanowić będą firmy z Niemiec, Czech i Austrii
Wystawa taboru kolejowego to ponad kilometr torów ekspozycyjnych. Zwiedzający będą mogli podziwiać m.in. tramwaj Tramino Jena, dostarczony przez firmę Solaris oraz pierwszy skład Pendolino, który pojawi się w Gdańsku w barwach PKP Intercity. PKP Cargo jako jedna z nielicznych firm na rynku polskim, zaprezentuje swoje usługi w nowoczesnym mobilnym kinie 5D. Tradycyjnie, jak co dwa lata, lider wśród polskich producentów taboru szynowego – PESA Bydgoszcz SA zaprezentuje swoje produkty. Jednym z najciekawszych pojazdów będzie lokomotywa Gama Marathon.
Targi to również bogaty program merytorycznych wydarzeń towarzyszących wystawie, m.in. debaty, konferencje, liczne seminaria i prezentacje firm. W przeddzień targów na seminarium: Certyfikacja podsystemów i na wyrobów oraz certyfikacja podmiotów gospodarczych w transporcie kolejowym, zaprasza SIRTS. Celem spotkania jest przegląd i porządkowanie na przykładzie Polski najistotniejszych działań gwarantujących bezpieczeństwo, czyli certyfikację podsystemów i wyrobów oraz certyfikację podmiotów gospodarczych w transporcie kolejowym. Również w przeddzień targów odbędzie się konferencja „Systemy monitorowania stanu torowisk i pojazdów w ruchu. Systemy sterowania zwrotnicami”, przygotowana przez IGKM.
TRAKO są organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP SA. Partnerami są firmy Bombardier, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, Siemens oraz Tines. Program imprezy tworzy rada programowa, w skład której wchodzą organizacje branżowe: Izba Gospodarcza Transportu Lądowego (IGTL), Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK RP), Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, Polska Izba Spedycji i Logistyki, Railway Business Forum (RBF), Stowarzyszenia na rzecz Interoperacyjności i Rozwoju Transportu Szynowego (SIRTS). UniFe oraz Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kolejowego(UNIFE).
Nie zabraknie również kolejnej edycji Świata Małej Kolei, wydarzenia współorganizowanego przez Polski Związek Modelarzy Kolejowych. W tym roku modelarze zaprezentują kilka nowych projektów, które jeszcze nie były pokazywane szerszej publiczności. Bardzo ciekawie zapowiada się prezentacja stacji rozrządowej zbudowanej przez Feliksa Jaworskiego z Sopotu. Makieta jest wiernym odwzorowaniem górki rozrządowej w skali 1:87. Po raz pierwszy makietę w skali 1:120 zaprezentuje znany i doświadczony modelarz z Sopotu – Jarosław Kozłowski. Będzie to debiut tego projektu dla publiczności. Na makiecie zostanie przedstawiony tabor współczesny, poruszający się przede wszystkim po torach Niemiec. Duża różnorodność prezentowanego taboru będzie stanowić niewątpliwie ciekawostkę dla wielu miłośników kolei. Po raz kolejny ze swoją kolekcją (jedną z największych w Polsce) zaprezentuje się ksiądz Janusz Grygier. Wzorem lat ubiegłych, będzie to prezentacja „Satyry kolejowe” w ciekawy i pełen humoru sposób ukazujący kolej w krzywym zwierciadle. Na stoiskach pojawią się też fragmenty makiet młodych adeptów modelarstwa, zrzeszonych w Sopockim Klubie Modelarzy Kolejowych. Prace te wezmą udział w tegorocznych Mistrzostwach Polski w kategorii junior. Również w tym roku odbędzie się konkurs o prestiżową Nagrodę Prezesa MTG SA.
Od 2003 roku targom towarzyszy akcja charytatywna TRAKO Dzieciom, na rzecz Fundacji Hospicyjnej im. Księdza Eugeniusza Dutkiewicza. Jednym z ważnych działań akcji jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, poświęcony tematyce kolejowej. Tradycją wieczornego uroczystego spotkania wystawców TRAKO jest aukcja prac dzieci, które zostały laureatami konkursu. Pozyskane środki zasilają konto hospicjum. W tym roku odbędzie się już siódma edycja zmagań dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Świat z okien pociągu”.
Najlepsze wyroby i technologie prezentowane na targach zostaną ocenione i nagrodzone w konkursie o Nagrodę im. inż. Ernesta Malinowskiego oraz Konkursie im. prof. Czesława Jaworskiego, organizowanym przez SITK RP. Przyznany zostanie także Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Rozstrzygnięty będzie również Konkurs im. prof. Jana Podoskiego przygotowywany przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Podobnie jak przy poprzednich edycjach, Międzynarodowe Targi Gdańskie wyróżnią najatrakcyjniejsze ekspozycje.
Podczas targów nastąpi również rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze projekty marketingowe zgłoszone do konkursu MediaKreator. Powstał on z inicjatywy spółki KOW media&marketing. Jego celem jest nagrodzenie wyjątkowych projektów promocyjnych i reklamowych, zrealizowanych przez spółki kolejowe w minionym roku.