Zakończył się największy w województwie pomorskim cykl imprez promujących projekty unijne. Przez dziewięć dni, od 7 do 15 września, obiekty powstałe dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich odwiedziło ponad 40 tysięcy osób. Dni Otwarte Projektów Unijnych, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku i partnerów, obejmowały 207 wydarzeń promujących prawie 100 projektów.
Oficjalne rozpoczęcie Dni Otwartych Projektów Unijnych, z udziałem wicemarszałka województwa pomorskiego Wiesława Byczkowskiego i przedstawicieli władz Gdyni, miało miejsce 7 września podczas Wielkiego Pikniku Rodzinnego na skwerze Kościuszki. Chętni mogli zwiedzić zajezdnię trolejbusów w Gdyni i na własne oczy zobaczyć, jak funkcjonuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej. Pomiędzy Centrum Eksperyment, skwerem Kościuszki a Zajezdnią PKT uruchomiono również specjalną, darmowa linię 70.
W kolejnych dniach swoje podwoje otwierały inne obiekty na terenie całego województwa. Można było zobaczyć m.in. wszystkie niedostępne na co dzień miejsca gdańsko-sopockiej ERGO Areny i spotkać się ze sportowcami ze Stowarzyszenia Trefl Pomorze. Na sopockim grodzisku odbyły się obchody starożytnego Święta Plonów oraz gry i zabawy dla dzieci.
Gdańskie Centrum Hewelianum zaprezentowało wystawę „Energia, Niebo i Słońce”, a Akwarium Gdyńskie przygotowało stoiska dla dzieci pokazujące, jak dbać o środowisko.
W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie wystawiono widowisko baletowe „Królewna Śnieżka i 7 Krasnoludków” z udziałem najbardziej utalentowanej młodzieży i dzieci z sekcji tańca Wejherowskiego Centrum Kultury. Tczewianie wzięli udział w pikniku historycznym oraz grze miejskiej.
Wiele ciekawych imprez zorganizowano także w mniejszych miejscowościach – m.in. Święto Miodu Pszczółkowskiego w Pszczółkach, I Triatlon Przechlewski w Przechlewie, warsztaty artystyczne w Dworku Drzewiarza w Gościcinie oraz rejs po jeziorze Brodno Wielkie w Brodnicy Górnej koło Kartuz.
Dni Otwarte Projektów Unijnych to również tańsze lub bezpłatne wejścia do działających na terenie województwa instytucji, m.in. Centrum św. Jana w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, Pałacu Sierakowskich w Waplewie, Kompleksu Widowiskowo-Sportowego w Kwidzynie, Krainy w Kratę w Swołowie oraz Fabryki Sztuk w Tczewie.
Podsumowanie imprezy odbyło się 14 września podczas Dnia Otwartego Hipodromu w Sopocie. W uroczystości wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Dla odwiedzających hipodrom gości przygotowano m.in. wycieczki z przewodnikiem po nowo wybudowanych obiektach, przejażdżki na kucykach i koniach oraz wspólne grillowanie w ramach festynu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjazny Sopot.
Dni Otwarte Projektów Unijnych zakończyły się rodzinnym piknikiem, który odbył się 15 września w zbudowanym specjalnie na tę okazję Miasteczku Funduszy Unijnych. Na gdańskim Targu Węglowym na dzieci i dorosłych czekały m.in. dmuchane zjeżdżalnie, kula zorbingowa, ścianka wspinaczkowa, laserowa strzelnica oraz euro bungee. Uczestnicy pikniku mogli także odwiedzić punkty informacyjne Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Banku Gospodarstwa Krajowego, gdańskiego i gdyńskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.