W Panoramie Polskiego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy zaprezentowanych zostanie 11 tytułów, które razem z sekcjami konkursowymi stanowią spektrum najciekawszych projektów filmowych ostatnich kilkunastu miesięcy.
Wśród wyselekcjonowanych tytułów do Panoramy Polskiego Kina zdecydowaną większość stanowią debiuty filmowe: „Yuma” reż. Piotr Mularuk, „Baczyński” reż. Kordian Piwowarski, „Jaskółka” reż Bartosz Warwas, „Kamczatka” reż. Jerzy Kowynia, „Oszukane” reż. Marcin Solarz, „Silent Lake” reż. Mariusz Kuczewski, „Tajemnica Westerplatte” reż. Paweł Chochlew czy „Stacja Warszawa” składająca się z kilku splecionych nowel fabularnych autorstwa Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovica, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza. Jest także drugi film Krzysztofa Łukaszewicza „Żywie Biełaruś” i kolejny” Artura Więcka ”Barona” „Wszystkie kobiety Mateusza”.
- Panorama Polskiego Kina od dwóch lat, po wprowadzeniu ostrej selekcji festiwalowej, cieszy się coraz większą popularnością wśród publiczności. Nie trafiają do niej filmy przypadkowe, niemające nic do powiedzenia, nieskłaniające do dyskusji – mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Michał Chaciński.
Co więcej filmy te, po raz pierwszy w historii Festiwalu, również będą w tym roku miały szansę na nagrodę. Festiwal ustanowił nagrodę finansową dla reżysera najlepszego filmu w Panoramie, przyznawaną na podstawie głosów publiczności Festiwalu.
Do jednej ważnej zmiany doszło także w Konkursie Głównym Festiwalu. O Złote Lwy powalczy 14 filmów, a nie jak wcześniej planowano 15. W związku z przedłużającą się postprodukcją obrazu film Lecha Majewskiego „Psie Pole” wycofany został przez Producenta z Festiwalu.
- Bardzo żałuję, ale wiemy przecież, że takie sytuacje zdarzają się na festiwalach regularnie. Tegoroczna edycja Festiwalu to nadal 25 najlepszych polskich filmów w Konkursie Głównym i Panoramie Polskiego Kina. Przed nami jeden z najciekawszych festiwali ostatnich kilkunastu lat – komentuje Michał Chaciński.
- Gdynia - Festiwal Filmowy, odbędzie się w dniach 9-14 września w nowo wyremontowanym gmachu Teatru Muzycznego, Multikinie, Klubie Filmowym, Muzeum Miasta Gdyni i na Plaży Miejskiej. Festiwal w Gdyni jest najważniejszym wydarzeniem filmowym dla polskiej kinematografii. To wizytówka polskiego kina, gdzie prezentowane są najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy oraz najgorętsze tematy. W pracach Komitetu Organizacyjnego Festiwalu uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Gdyni, Telewizji Polskiej oraz dyrekcja Festiwalu. Od dwóch lat Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Michał Chaciński. Rok temu Festiwal, przez lata zwany Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zmienił nazwę na Gdynia Film Festival. W tym roku do nazwy angielskiej dodano jej polski odpowiednik: Gdynia – Festiwal Filmowy.