7 sierpnia po raz pierwszy w historii flota Morskich Sił Samoobrony Japonii zawita w polskim porcie. Do gdyńskiego portu Marynarki Wojennej wpłyną dwa okręty szkoleniowe: „Kashima” i „Shirayuki” oraz niszczyciel „Isoyuki”. Celem wizyty jest m.in. budowanie przyjaznych relacji pomiędzy Polską a Japonią. Będzie to również znakomita okazja dla miłośników marynistyki do zapoznania się bliżej z tymi okrętami, ponieważ zostaną one udostępnione publiczności do zwiedzania w dniach od 7 do 8 sierpnia br.
Morskie rejsy szkoleniowe japońskich kadetów
Morskie Siły Samoobrony Japonii prowadzą program rejsów szkoleniowych dla kadetów od 1957 roku. Ich celem jest zapewnienie przyszłym oficerom niezbędnej praktyki i wyposażenie ich w umiejętności konieczne w czasie służby. Wizyty floty ćwiczebnej w zagranicznych portach są także elementem budowania przyjaznych relacji z innymi krajami.
Planowana wizyta okrętów japońskich w polskim porcie będzie wydarzeniem wręcz historycznym, bowiem po raz pierwszy w historii flota ta zawita w polskim porcie Marynarki Wojennej.
Obecny rejs szkoleniowy trwać będzie 162 dni, od 22 maja do 30 października. Załoga trzech jednostek liczy łącznie 730 członków, w tym 553 oficerów (wśród nich 30 kobiet) i 172 kadetów (17 kobiet). Flota zawinie kolejno do portów w: Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Panamie, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Rosji, Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Dżibuti, Sri Lance, Mjanmie, Kambodży i Wietnamie. Pokona łącznie dystans 55.000 kilometrów.
Na straży porządku prawnego na morzach i oceanach
Wizyta japońskich okrętów w polskim porcie jest niezwykle ważna także z perspektywy rozwoju japońsko-polskich stosunków i następuje niecałe pół roku po wizycie ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Japonii. Zarówno wówczas, jak i podczas wizyty premiera Shinzo Abe w Polsce w czerwcu br, strony japońska i polska podzieliły pogląd, że kwestie bezpieczeństwa w Azji Wschodniej i Europie są ze sobą powiązane, potwierdziły znaczenie utrzymania porządku prawnego na morzach i oceanach w oparciu o zapisy prawa międzynarodowego. Zgodziły się także co do dalszego rozwijania współpracy w zakresie obronności.
Plan wizyty: