Pierwszy tego typu Uniwersytet powstał we Francji w 1973 roku, w Polsce w 1975 r. natomiast ten wejherowski działa z powodzeniem od 2006 roku. Dla wielu słuchaczy to nie tylko możliwość zgłębienia wiedzy, ale i miłe spędzenie wolnego czasu.
Chodzą na wykłady z historii sztuki, malarstwa, na basen, wspólnie planują wycieczki. Nawiązują przyjaźnie, pomagają sobie nawzajem, są jedną wielką rodziną. Studenci Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrali się wczoraj na sali wykładowej aby pożegnać rok akademicki i podziękować wykładowcą i zebranym gościom.
Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zrzesza w swoich szeregach ponad dwustu słuchaczy i należy do jednego z około stu tego typu placówek w Polsce. Wykładowcy działają na zasadzie pełnego wolontariatu, prowadzą zajęcia za darmo.
Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął swoją działalność w październiku 2006 roku. Został powołany przez Ognisko ZMCh Polska YMCA w Gdyni z inicjatywy mieszkańców Wejherowa. Polska YMCA w swojej prawie 90-letniej tradycji dba o harmonijny rozwój ciała, ducha i umysłu oferując szereg rozmaitych zajęć edukacyjnych, sportowych, artystycznych, prowadząc działalność charytatywną. Swój program opiera na wolontariacie.
W centrum uwagi Polskiej YMCA znajduje się młodzież, także ta wcześniej urodzona, dlatego w 2004 roku YMCA założyła Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gdyni, a dwa lat później w Wejherowie. W Polsce ten rodzaj edukacji i aktywizacji cieszy się coraz większą popularnością, a Wejherowski Uniwersytet jest tego najlepszym dowodem.