W niedzielę, 24 lutego 2013 r. na wieczór literacki zaprasza Dom Kultury „Janowo” przy ul. Pomorskiej 11. Gościem Biesiady Literackiej będzie bowiem jeden z najwspanialszych polskich aktorów, a zarazem niezwykle ciekawy i oryginalny człowiek – Jan Nowicki. Będzie on promował swoją najnowszą książkę pt. „Mężczyzna i one”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.
Jan Nowicki (ur. 5 listopada 1939 w Kowalu k. Włocławka) – wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. W latach 1958–1960 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1964 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. 7 października 1964 zadebiutował w Zaproszeniu do zamku Jeana Anouilha na d...eskach Starego Teatru w Krakowie, którego aktorem jest do dziś. Na ekranie debiutował w 1963, wystąpił w kilkudziesięciu filmach (m.in. „Wielki Szu” S. Chęcińskiego, „Popioły” A. Wajdy, „Trzecia część nocy” A. Żuławskiego, „Sanatorium pod Klepsydrą” J. Hasa). Związany z kręgiem twórców kabaretu „Piwnica pod Baranami”.
Jest wykładowcą PWST w Krakowie, gdzie w latach 1973–1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego. Wśród wielu znamienitych kreacji teatralnych, wymienić można takie, jak: rola Artura w „Tangu” Mrożka (1965), Mikołaja Stawrogina w „Biesach” Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy (1971), Józefa K. w „Procesie” Kafki w reżyserii Jerzego Jarockiego (1973, były pedagog aktora), Wielkiego Księcia w „Nocy Listopadowej” Wyspiańskiego w reżyserii Wajdy (1974), czy wreszcie rola Rogożyna w „Nastazji Filipownej” (wg „Idioty” Dostojewskiego) w reżyserii Andrzeja Wajdy (1977). Jan Nowicki jest autorem książki "Między niebem a ziemią" – zbioru felietonów-listów publikowanych w latach 1998–2000 na łamach „Przekroju”. Adresatem listów był nieżyjący już twórca Piwnicy pod Baranami Piotr Skrzynecki.
W swojej najnowszej książce pt. „Mężczyzna i one” Jan Nowicki postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi refleksami, pomysłami i wiedzą o tym, na czym zna się jak mało kto – o kobietach. Kochał je zawsze i kocha teraz, a i one odwzajemniają, i to do entej potęgi, uczucie sympatii bądź uwielbienia, oddania bądź przyjaźni. Nadszedł więc czas, aby nagromadzoną przez całe życie wiedzę przelać na papier, po części z pomocą Katarzyny Zimmerer, która pytaniami i komentarzami kieruje rozbiegane czasem myśli Pana Jana ku pewnemu uporządkowaniu.