Po rodzicach dziedziczymy wiele cech. Naukowcy z University College London zauważyli, że również cechy przywódcze mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Badania na temat genotypu lidera opublikowano w Leadership Quarterly.
Bycie liderem to cecha osobowości, nabyta umiejętność do kierowanie zespołem i podejmowania ważnych decyzji, czasem ryzykowania. Zdaniem zespołu naukowców m.in. z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Kalifornia, pod wodzą dr De Neve, skłonności do liderowania mogą być związane z genotypem rs4950. Takie spostrzeżenia wysunięto po przebadaniu DNA 4 tys. studentów. Osoby z rs4950 najczęściej zajmowały kierownicze stanowiska.
Jak mówi dr Jan-Emmanuel De Neve: Zidentyfikowaliśmy genotyp, zwany rs4950, który wydaje się być związany z przekazywaniem zdolności przywódczych przez pokolenia. Konwencjonalna mądrość - że przywództwo jest umiejętnością - pozostaje w dużej mierze prawdą, ale pokazaliśmy też, że po części, cech genetycznych.
Naukowcy mają jednak obawy, że taka wiedza w przyszłości może być powodem dyskryminacji zawodowej. Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na zabezpieczenia w kwestii genetycznej dyskryminacji na rynku pracy.