10.01.2013 14:21 0
Od początku stycznia potencjalni kandydaci do służby w Policji mogą składać swoje dokumenty aplikacyjne. Na Pomorzu szansę zostania policjantem uzyskają aż 344 osoby, natomiast w całej Polsce liczy się, że przyjętych do służby może zostać nawet 5 tys. rekrutów. W związku z dużym zainteresowaniem służbą w Policji zmianie uległ sposób przyjmowania dokumentów od kandydatów. Składanie dokumentów przez osoby ubiegające się o przyjęcie do służby w Policji będzie odbywało się wyłącznie poprzez uprzednią rejestrację elektroniczną.
O tym jak wygląda rekrutacja, czego można się spodziewać na poszczególnych etapach przyjmowania do Policji oraz co jest najtrudniejsze i jak wygląda szkolenie w Szkole Policyjnej opowiada świeżo upieczona policjantka z Trójmiasta.
Jak wyglądała rekrutacja do Policji?
Rekrutacja do Policji składa się z trzech etapów: test wiedzy ogólnej, test sprawności fizycznej oraz test psychologiczny tzw. Multiselect. Uważam, że do testu wiedzy oraz sprawności fizycznej można się przygotować we własnym zakresie. Jednak ostatni etap, czyli test psychologiczny Multiselect jest zmorą wielu kandydatów, ponieważ nie da się do niego przygotować. Zaliczyłam wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego za pierwszym razem. Każda z osób, które znam i której nie udało się dostać do Policji, nie przeszła testów psychologicznych.
Czy masz jakieś rady dla biorących udział w rekrutacji do Policji?
Podchodźcie do każdego etapu konsekwentnie i rzetelnie, a jeżeli ktoś z Was składa podanie tylko po to aby "się sprawdzić" i nie myśli poważnie o dalszej karierze w Policji... moja prośba nie róbcie tego, bo zajmujecie miejsce osobom które marzą o tym, aby służyć.
W jaki sposób przygotowałaś się do testów sprawnościowych, a w jaki do testów z wiedzy i do testów psychologicznych?
Zakres wiedzy do egzaminu teoretycznego można znaleźć na stronie internetowej. Tak więc każdy z Was jest w stanie przygotować się do tego egzaminu. Co do egzaminu sprawności fizycznej szybko przekonacie się iż codzienne "dbanie o rozwój fizyczny" jest bardzo istotne. W tej służbie nigdy nie wiesz kiedy musisz zmierzyć się z silniejszym od siebie i szybszym. Jeżeli macie możliwości udajcie się do swoich starych szkół i poproście dyrektora lub nauczyciela WF-u o możliwość rozłożenia sobie takiego toru i parokrotnie go pokonajcie. Z tego co pamiętam czas na pokonanie to 1min 40 sek. Do testu psychologicznego raczej nikt nie jest w stanie się przygotować - nie kłamcie a wszystko będzie dobrze!
Jak jest w szkole policyjnej, czy ciężko jest się utrzymać?
Jeżeli chcecie sprawdzić się w zawodzie policjanta musicie być świadomi, że szkolenie w każdej ze Szkół Policji w Polsce nie jest lekkie i z pewnością nie wygląda jak w filmie Akademia Policyjna. Wielu z Was będzie wręcz przerażonych specyfiką każdego dnia, ale pamiętajcie wystarczy chcieć i nie zapominajcie dlaczego chcieliście wstąpić w szeregi Policji. Ja otrzymałam rozkaz do szkoły Policji w Słupsku. Wcześniej kończyłam wyższą uczelnię, ale muszę przyznać, że przez pierwsze dwa miesiące dużo się uczyłam i spałam po 4 godziny na dobę. Uważam, że po takiej szkole człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego. Z perspektywy czasu myślę, że to była fantastyczna przygoda, przepełniona radością, bólem, ale i satysfakcją.
Jak wyglądały początki w pracy? Czym się zajmuje adept od razu po przyjęciu?
Po zakończeniu kursu podstawowego trafiamy do swoich jednostek macierzystych, gdzie jesteśmy już pełnoprawnymi policjantami. Wiadomo, że każdy mądry przełożony monitoruje nasza pracę bardziej uważniej niż pracę doświadczonego policjanta.