29.10.2012 14:40 0

Zakończył się „Luterek”. Najlepsze przedstawienia nagrodzone

W Wejherowie zakończył się 7. Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. A. Luterka. Święto teatru amatorskiego trwało przez cały weekend i zgromadziło tłumy młodych ludzi, dla których scena jest pasją. Tematem przewodnim festiwalu był problem wielokulturowości.

  • Udało się pokazać to różnorodne spojrzenie o współczesną tożsamość młodego człowieka, Polaka, jak zbadał swoje środowisko, w którym żyje. Powstało wiele ciekawych scenariuszy mówiących o tym temacie i odpowiadających na to wezwanie – wyjaśnia Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury

Edyta Łysakowska-Sobiczewska współorganizator festiwalu przyznaje, że temat wielokulturowości ma być w przyszłości kontynuowany:

  • On może spowodować, że będziemy nawiązywać kontakty z zagranicą i nasz „Luterek” się rozrośnie jeszcze bardziej.

Wybór najlepszego spektaklu nie stanowił dla komisji większego problemu. Decyzję podjeli prawie jednogłośnie.

  • W zasadzie w 95 procentach mówiliśmy jednym głosem. O dziwo, bo w trakcie tych dwóch dni się w ogóle nie konsultowaliśmy, każdy miał swoje zapiski. Usiedliśmy i każdy dawał swoje plusy. Nagle okazało się, że w zasadzie nie ma żadnych rozbieżności między nami - tłumaczy Magdalena Gajewska, scenograf w Teatrze Wybrzeże i członek jury podczas Luterka.

Najlepszy zespół przyjechał do Wejherowa z Chojnic. Błażej Tachasiuk - członek grupy teatralnej "Chojnieckie Studio Rapsodyczne" przyznaje, że w zwycięski spektakl "Versus" trzeba było włożyć wiele wysiłku.

W tegorocznej edycji "Luterka" wzięło udział 20 zespołów i monodramów z całej Polski. Podczas festiwalu można było obejrzeć 9 monodramów i 11 spektakli.

Protokół z posiedzenia Jury 7 Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka „W gobelinie wielokulturowości” 26-28.10.2012, Wejherowo

Jury w składzie: Magdalena Gajewska, Marek Richter i Stanisław Miedziewski po obejrzeniu 9 monodramów i 10 przedstawień przyznaje: - w kategorii przedstawień zespołowych: III miejsce (300 zł) – dla Teatru „Chwila” z Wejherowa za spektakl „Jest idealnie” II miejsce (400 zł) – dla grupy teatralnej „Prawie Lucki” z Wejherowa za spektakl „Nosorożec” I miejsce (600 zł) – dla Teatru Poezji „Lotka” z Trzcianki za spektakl „Madonny Bieszczadzkie” Nagrodę główną (1.300 zł) – dla Chojnickiego Studio Rapsodycznego za spektakl „Versus”. - w kategorii monodramów: III nagrodę (300 zł) – dla Michała Wojdylaka za spektakl „Dziennik pokładowy kapitana Noego” II nagrodę (400 zł) – dla Karola Płotki za spektakl „Nie obchodzi mnie to” I nagrodę (500 zł) – dla Wojciecha Cichego za spektakl „Dżepetto z Theatrum Mundi” (na zdjęciu - dopisek WCK) Nagrodę główną (700 zł) – dla Moniki Płomin za spektakl „Bazarówna”. Nagrodę specjalną (500 zł) – dla reżysera spektaklu „Madonny Bieszczadzkie” Włodzimierza Ignasińskiego z Teatru Poezji „Lotka” z Trzcianki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...