W okresie jesienno–zimowym znacznie wzrasta liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej są przerażające. Wynika z nich, że w ostatnim sezonie grzewczym od listopada 2011 do grudnia 2012 ofiarą „cichego zabójcy”, jak potocznie określa się czad, padło 106 mieszkańców Polski. Strażacy odnotowali 3 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Poszkodowanych w wyniku tego bezwonnego gazu zostało 1 800 osób.
Wojewoda Pomorski apeluje, aby mieszkańcy Pomorza ogrzewając swoje mieszkania i domy nie zapominali o niebezpieczeństwie, jakie czyha w naszym otoczeniu. Potencjalne źródła czadu to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe, czyli urządzenia, z których korzystamy na co dzień.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne, czy brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych może doprowadzić do tragedii.
Zatrucia tlenkiem węgla są niebezpieczne, gdyż powodują stan silnego niedotlenienia narządów wewnętrznych np. serca czy mózgu. Przy wysokim stężeniu czadu zgon może nastąpić już po minucie! Gaz ten jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ jest niewyczuwalny dla człowieka.
Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny dla:
Jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla: