Urlop macierzyński wydłużony do roku? Projekt ustawy dotyczącej wydłużonego urlopu dla mam, chce przedstawić Sejmowi premier Donald Tusk. Ustawa miałaby wejść w życie w 2013 roku. Oprócz tego premier zaproponował również zmiany dotyczące finansowania budowy żłobków.
Rodzice będą mogli decydować, czy urlop macierzyński będzie trwał 6 czy 12 miesięcy. W przypadku krótszej opcji rodzic będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia, natomiast w przypadku rocznego urlopu macierzyńskiego – 80 proc.
Szef rządu zaproponował także dofinansowanie do budowy żłobków, również dla podmiotów prywatnych. Oznacza to więcej miejsc w placówkach.
Obecnie urlop macierzyński obejmuje 20 tygodni, do wykorzystania są również 4 dodatkowe tygodnie. Urlop ojcowski to 2 tygodnie, które mężczyzna może wykorzystać w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Oprócz tego po 14 tygodniu matka może przekazać urlop macierzyński ojcu - to tak zwane tacierzyńskie.
Czy pracodawcy będą czekali rok na powrót pracownika z urlopu macierzyńskiego? Czy zmiany przyczynią się do zwiększenia dzietności w Polsce?
Z drugiej strony wydłużony urlop macierzyński oznacza dla matki więcej czasu spędzonego z maluszkiem, co z pewnością działa na korzyść obu stron.