02.08.2012 10:20 0

Do pracy za granicę?

Sezon w pełni. Wielu Polaków ruszyło do pracy tymczasowej. Część pozostałą w kraju, część wyjechała za granicę. Czy praca na obczyźnie nadal się opłaca?

Bezrobocie rośnie nie tylko w Polsce. Na kryzys narzekają również Anglicy, Irlandczycy i Hiszpanie. To jednak nie wpływa na zainteresowanie ich rynkiem pracy. Polacy nadal wybierają zachód, choć częściej są to Niemcy i Skandynawia. Właśnie tam upatrują swoją szanse na zatrudnienie i wyższy zarobek.

  • Z każdym dniem zastanawiam się nad wjazdem do Niemiec. Mam tam znajomych, którzy doskonale sobie radzą. Zarabiają przyzwoite pieniądze, z których mogą sporo odłożyć. W moim przypadku, kiedy pracuję w biurze i mam najniższą "krajową", to zupełnie nierealne. Jak długo można wegetować? Wizja założenie rodziny: zakup mieszkania, dzieci – to nie wychodzi w grę przy takiej pensji – żali się Agata, która kilka lat temu przeprowadziła się do Trójmiasta w poszukiwaniu lepszej pracy.

Z takimi problemami boryka się wielu młodych ludzi, którzy po studiach spotkają się z ogromnymi barierami na rynku pracy. Brak doświadczenia, za wysokie wymagania finansowe – to dyskwalifikuje na rozmowie kwalifikacyjne. Po bezskutecznym i długotrwałym szukaniu pracy decydują się na pracę poniżej swoich kwalifikacji i za marne pieniądze. Za coś przecież trzeba żyć.

  • Przykre jest, kiedy po 3 tygodniach spędzonych w Skandynawii, wracam do Polski z kwotą równą 3 moim sztandarowym wypłatom. I jak tu nie myśleć o wyjeździe? - zastanawia się Magda z Rumi.

Do Niemiec jeżdżą opiekunowie osób starszych, do Francji budowlańcy, do Holandii ogrodnicy, do Szwecji kierowcy autobusów. Mało popularne wśród rodowitych mieszkańców profesje pozwalają zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Do tego różnorodne świadczenie socjalne i dofinansowania, czego w ojczyźnie z pewnością brakuje. Niemniej za granicą nadal pracuje się na czarno. Bez podatku na godzinę zarobi się o kilka funtów/euro więcej. A w przypadku pracy tymczasowej ubezpieczenie nie wydaje się potrzebne.

Stała emigracja nie jest już tak popularna jak jeszcze 5 lat temu. Jednak nadal praca za granicą ma sporo plusów, które przekonują młodych specjalistów do opuszczenia polskiego rynku pracy. Póki co wydaje się, że tendencja się utrzyma. Zarobki w górę idą bowiem bardzo wolno.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...