05.07.2013 15:23 0

Samochodem za granicę? Oto kilka rad...

Wybierasz się w wakacyjną podróż za granicę i nie chcesz mieć żadnych problemów w drodze. Zobacz jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Wielu kierowców czeka do momentu przekroczenia zachodniej granicy Polski. Wówczas podróż jest przyjemniejsza i bardziej efektywna, mniej jest policji, a więcej miejsc gdzie możemy zrobić postój i wypocząć. Wszystko jednak do czasu. Przyjemna podróż może się zmienić w istny koszmar. Najmniejsza usterka samochodu zepsuje nam całą podróż, a niewidoczni dotąd policjanci będą bezwględni i surowi. Co zrobić zatem, aby podróż nie przemieniła się w istne piekło? Odpowiednio się przygotuj!

Według konwencji z 1968 roku samochody, które wyjeżdżają za granicę muszą być wyposażone zgodnie z wymaganiami kraju, w którym są zarejestrowane. Wyjeżdżając zatem na przykład do Niemiec nie musimy posiadać wymaganej tam apteczki. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość podczas prowadzonej dyskusji ze stróżem prawa, gdyż ciężko będzie go uświadomić o istnieniu takowego prawa. Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę czasu i nerwów to zaopatrzmy się wcześniej w wymagane przez państwa przez które przejeżdżamy atrybuty.

Przed wyjazdem kupmy zatem: apteczkę, kamizelkę odblaskową (musi ona spełniać normę EN 471), naklejkę PL jeżeli wybieramy się poza granice UE, bądź mamy stare tablice rejestracyjne. Nie zapomnijmy także oddać samochodu do mechanika, aby sprawdził stan auta i ocenił czy nada się ono do dalekiej wycieczki. Ważne jest również również zapasowe koło, komplet narzędzi, żarówek, olej i bezpieczniki. W Polsce można zakupić ubezpieczenie, które gwarantuje bezpłatne holowanie w Polsce i za granicą. Zdarza się także, że oferuje się auto zastępcze.

Warto pamiętać, że na autostradzie wolno jest wymieniać koło, natomiast większe naprawy nie są już dozwolone. W większości krajów europejskich samochód może być holowany tylko i wyłącznie do najbliższego zjazdu.

W Niemczech, Szwajcarii i Austrii, gdy jedziemy na łysych oponach, a z samochodu cieknie olej, możemy dostać mandat. W tym ostatnim kraju tylko ciężarówki moga posiadać CB radio. W wielu państwach nie można w ogóle posiadać antyradaru. Szwajcarscy policjanci skrzętnie przeszukają auto, nie pomoże tłumaczenie, że jest on odłączony i nieużywany.

W samochodzi nie może zabraknąć nawigacji, którą przed wyjazdem koniecznie zaktualizuj.

Podczas podróży przez inne europejskie państwa lepiej nie wyróżniaj się agresywną jazdą. W Szwajcarii wystarczy przekroczyć dopuszczalną jazdę o 5 km/h, aby dostać znacznie obciążający nasze finanse mandat. Jeżeli nie zapłacisz go od razu to nie odzyskasz prawa jazdy, a policja może zarekwirować w zamian aparat fotograficzny czy radio.

Jeżeli chcesz zabrać swojego psa, kota bądź innego pupila nie zapomnij o stworzeniu dla niego specjalnego paszportu. Dokument ten wyrabia się w uprawnionych do tego przychodniach weterynaryjnych. Zwierzę musi być oznakowane i posiadać aktualne szczepienia.

W większości krajów UE maksymalne stężenie alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,5 promila. Istnieją jednak państwa, gdzie nie można po nim w ogóle wsiadać za kierownicę. Chodzi tu głównie o Czechy, Węgry, Słowację, Estonię, Rumunię i Chorwację.

Foteliki dla dzieci są wymogiem większości państw europejskich. W Czechach jest on wymagany tylko na autostradzie oraz drodze szybkiego ruchu. W pozostałych wypadkach niezbędny jest tylko wówczas, gdy dziecko znajduje się z przodu samochodu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...