Co roku przeprowadza się badania niedzielnych praktyk religijnych. Do tego celu stosuje się dwa wskaźniki: dominicantes i communicantes.
Wskaźnik domonicantes rachuje się osobno dla każdej parafii jako odsetek wiernych, którzy uczestniczą w niedzielnej Mszy Świętej w stosunku do ogółnej liczby wiernych zobowiązanych do tej czynności. Przyjęto,że w niedzielnym nabożeństwie winno wziać udział 82 % osób, którzy deklarują, że są chrześcijanami. Pozostali to ludzie chorzy oraz dzieci do 7 roku życia.
Drugi wskaźnik czyli communicantes oblicza się na podstawie liczby osób przyjmujących Komunię Świętą do liczby osób zobowiązanych do jej przyjęcia. Tak więc wskaźnik dominicantes dla diecezji gdańskiej wynosi 38,2%, a communicantes 16,7%. Średni poziom dominicantes waha się na poziomie 40%. Zdarza się niewielkie odstępstwo od tej reguły, które wynosi około 2% w górę lub w dół. Z raportu przedstawionego przez Insytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że prawie o 2% spadła liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy Świetej.
Jak się okazuje jest to wynik poniżej średniej krajowej, aczykolwiek i tak lepszy od większości diecezji w kraju. W całej Posce odnotowano niewielki spadek religijności.
Pośród wszystkich katolików w diecezji zdarzyły się 34 akty apostazji. W całej Polsce było ich aż 459. Apostazja jest oficjalnym odejćiem od wiary chrześcijańskiej. Wówczas w kościele osoba taka w obecności dwóch świadków i proboszcza, wygłasza oficjalną formułę mówiącą, że wyrzeka się wiary w Boga. Ksiądz wówczas ma założoną czarną stułę, która jest wyrazem żałoby i smutku. Symbolizuje to na swój sposób śmierć wiary w tym człowieku.