Ludzie z bardzo dużą rezerwą podchodzą do tego, co oferują im lekarze i do ich metod leczenia. Sceptycy żyją w przekonaniu, że zwykle są w stanie pomóc sobie sami i nie muszą ciągle zażywać chemicznych, i w ich odczuciu szkodliwych, medykamentów. Dziś mimo ogromnemu postępowi, jaki zrobiła medycyna duża część naszych rodaków nadal leczy się na własną rękę.
Rozsądne leczenie
Oczywiście taka postawa nie może stać się wyznacznikiem podejścia do medycyny. Owszem człowiek wsłuchujący się w swój organizm często zdaje sobie sprawę, że coś zaczyna szwankować, ale nie powinien zapominać, że jego intuicja oraz świadomość zdrowotna nie mają podstaw medycznych. Sięgając po coraz popularniejsze leki homeopatyczne, preparaty ziołowe oraz suplementy dostępne bez recepty należy mieć na uwadze, że są one skuteczne tylko wówczas, gdy są odpowiednio dobrane. Tymczasem tylko badania medyczne są podstawą do postawienia prawidłowej diagnozy.
Wiedza medyczna
Z całą pewnością popularne i niegroźne schorzenia np. przeziębienie czy nieżyt nosa nie wymagają podania silnych leków czy zastosowania antybiotykoterapii. Preparaty witaminowe, leki homeopatyczne, zioła i wypoczynek wzmocnią nasz organizm, rozprawią się z wywołującymi chorobę drobnoustrojami i postawią nas na nogi. Nie zapominajmy jednak, że ból i złe samopoczucie są reakcją na jakiś anomalię zachodząca w naszym organizmie, zatem jeśli nie ustępują to nie powinniśmy ich lekceważyć. Niestety duża część Polaków trafia do lekarza dopiero wówczas, gdy dolegliwości bólowe zaczynają utrudniać im życie.
Paradoksalnie, choć jesteśmy narodem, który gabinety lekarskie omija szerokim łukiem i nie wykonuje badań profilaktycznych, to jednocześnie zażywamy ogromne ilości lekarstw dostępnych bez recepty. Zapominając często o tym, że skuteczna walka z chorobami polega przede wszystkim na walce z ich źródłem oraz wzmacnianiu układu immunologicznego, a nie na upośledzaniu jego pracy poprzez podanie leków, które jedynie tłumią objawy choroby.