13.07.2012 16:30 0

Nieświeży oddech. Walcz z nim!

Ponad 30% ludzi na całym świecie cierpi z powodu nieświeżego oddechu. Ważne jest aby nie zwalczać samych skutków tej przypadłości, ale przede wszystkim przyczyny.

Problem z nieświeżym oddechem może dotknąć każdego z nas, ale nie każdy z nas jest w stanie sobie z nim poradzić. Może on być wywołany nie tylko próchnicą zębów, bakteriami ale także takimi chorobami jak cukrzyca, choroby dolnych dróg oddechowych, marskość wątroby, mocznica, choroby ucha, nosa, gardła, zatoki, ropne zapalenie migdałków, refluks przełyku, zgaga. Czasami na rozwój nieświeżego oddechu wpływ ma także zażywanie antybiotyków.

Mimo tego, że w wydychanym przez nas powietrzu znajduje się bardzo duża ilość substancji organicznych to opisywaną przypadłość powodują tylko dwie. Są nimi metanotiol oraz siarkowodór. Warto walczyć o świeży oddech bo jest to możliwe do wykonania. Podstawą w wyleczeniu tej przypadłości w większości przypadków jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Około 31% osób posiadających ową dolegliwość ma ją ze względu na chorobę dziąseł i schorzenie przyzębia, a w 87% przyczyna tkwi w samej jamie ustnej. W pierwszych działaniach należy zatem wyleczyć ubytki próchnicowe, choroby przyzębia oraz stany zapalne błony śluzowej. Osoby posiadające protezę również narażone są na rozwój bakterii w jamie ustnej, które może doprowadzić nawet do grzybicy. Ważne jest by zadbać również o prawidłową higienę języka, nie zapominając o jego myciu szczoteczką do zębów bądź odpowiednimi środkami przeznaczonymi do jego pielęgnacji.

Oddzielnym przypadkiem jest również przypadłość porannej halitozy, która pojawia się tuż po śnie, a mija dopiero po umyciu zębów. Dosięga ona około 8% społeczeństwa, a jest spowodowana zbyt małą ilością wydzielanej śliny podczas snu.

Wyleczenie nieświeżego oddechu ma bardzo duży wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Przypadłość ta choć nie zagraża naszemu życiu to może powodować długotrwałe problemy natury psychicznej, powodując niekiedy zaburzenia w nawiązywaniu nowych kontaktów oraz podtrzymywaniem istniejących już znajomości. Należy zatem walczyć z tą przypadłością by jak najszybciej pozbyć się odpychającego zapachu i zacząć cieszyć się bliskością innych ludzi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...