11.06.2012 18:00 0

Ruszył „Kierunek Praca”

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku rusza największy w tym roku projekt - Kierunek Praca. Ze szkoleń, staży oraz dotacji na założenie własnej firmy skorzysta aż 525 bezrobotnych!

Udziałem w programie w sposób szczególny powinny zainteresować się osoby, które chciałyby nabyć nowe, poszukiwane na rynku pracy kwalifikacje zawodowe. Dla nich PUP w Gdańsku przygotował łącznie 20 szkoleń. Wśród proponowanych kursów są m.in. spawanie metodą TIG lub MAG, nowoczesne techniki fryzjerskie, monter instalacji gazowych, makijaż permanentny, operator maszyn sterowanych numerycznie czy pracownik ogólnobudowlany.

  • Dobór szkoleń nie był przypadkowy i odzwierciedla realne potrzeby lokalnych pracodawców, jak i samych bezrobotnych. Nie bez znaczenia była także efektywność szkoleń z lat poprzednich - wyjaśnia Łukasz Iwaszkiewicz, rzecznik prasowy PUP w Gdańsku.

Choć z programu skorzystać może każdy zarejestrowany w gdańskim PUP bezrobotny, to w trakcie naboru priorytetowo traktowane będą osoby szczególnie zagrożone bezrobociem, a więc niepełnosprawni, osoby młode (do 25. roku życia), długotrwale bezrobotne oraz dojrzałe (pow. 50. roku życia).

Aby zadeklarować chęć uczestnictwa w projekcie wystarczy skontaktować się ze swoim pośrednikiem pracy. Z decyzją nie należy jednak zwlekać. Nabór rozpoczyna się już 8 czerwca i potrwa do zapełnienia wolnych miejsc (300).

Drugą formą wsparcia oferowaną przez program jest kilkumiesięczny, płatny staż u lokalnych pracodawców. Choć rozwiązanie to najczęściej dedykowane jest osobom młodym, to w przypadku programu Kierunek Praca, na staż będą kierowane także osoby powyżej 50. roku życia, jak i bezrobotni nie spełniający kryterium wiekowego, ale będący w szczególnej sytuacji na rynku pracy (niepełnosprawni, osoby po zakończeniu kontraktu socjalnego, osoby samotnie wychowujące co najmniej 1 dziecko do 18. roku życia, kobiety powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka, długotrwale bezrobotni, osoby nie posiadające kwalifikacji zawodowych, wykształcenia co najmniej średniego, osoby bezrobotne po odbyciu kary pozbawienia wolności).

Aby wziąć udział w programie wystarczy zgłosić się do swojego pośrednika pracy. Początek naboru rusza już 11 czerwca.

PUP w Gdańsku będzie także przyjmował zgłoszenia od pracodawców zainteresowanych udziałem w projekcie. Firmy, które chciałyby przyjąć osobę bezrobotną na kilkumiesięczny staż powinny złożyć w urzędzie pracy (kancelaria pok. 214) wypełniony wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu.

Trzecia propozycja adresowana jest natomiast do osób przedsiębiorczych, które planują założenie własnej firmy. W tym przypadku w ramach wsparcia urząd pracy oferuje jednorazową dotację inwestycyjną na rozpoczęcie działalności gospodarczej (w wysokości nawet 21 tys. zł) oraz praktyczne szkolenie z zakresu ABC Przedsiębiorczości. Aby rozpocząć starania o uzyskanie pieniędzy wystarczy wypełnić Wniosek o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej. Z dokumentem należy następnie udać się do doradcy zawodowego. Pomoże on ustalić predyspozycje zawodowe do prowadzenia działalności gospodarczej, a także zaopiniuje wniosek. Drugim i zarazem ostatnim krokiem jest złożenie w terminie od 2 do 16 lipca wniosku w kancelarii PUP (II piętro, pok. 214).

Uczestnikom projektu, którzy skorzystają ze szkoleń lub stażu przysługiwać będzie specjalne stypendium oraz Karta osoby aktywnie poszukującej pracy - upoważnia ona do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską MZK Gdańsk

Program Kierunek Praca jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...