26.03.2025 07:00 7 TS
Nowy program badań profilaktycznych dla dorosłych. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany
Już w maju 2025 roku ruszy nowy program badań profilaktycznych „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”. Ma on zastąpić dotychczasowy pilotaż „Profilaktyka 40+” i obejmie znacznie szerszą grupę pacjentów. Ministerstwo Zdrowia przekazało projekt rozporządzenia do konsultacji publicznych.
Nowy program będzie dostępny dla wszystkich dorosłych od 20. roku życia. Osoby w wieku 20-49 lat będą mogły wykonać bilans zdrowia co 5 lat, natomiast pacjenci powyżej 49. roku życia – co 3 lata. Program będzie realizowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i skupi się na dokładnym wywiadzie zdrowotnym oraz szerokim pakiecie badań diagnostycznych.
Podstawą kwalifikacji do badań będzie ankieta zdrowotna, którą pacjenci wypełnią samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub w placówce POZ z pomocą personelu medycznego. Na jej podstawie zostanie określony indywidualny zakres badań.
Po wykonaniu badań pacjent omówi ich wyniki ze specjalistą, który zidentyfikuje czynniki ryzyka chorób i zaproponuje spersonalizowany plan zdrowotny. W ramach wizyty podsumowującej pacjent otrzyma zalecenia dotyczące:
zdrowego stylu życia,
diety i aktywności fizycznej,
badań profilaktycznych,
kalendarza szczepień,
ewentualnych dodatkowych interwencji medycznych.
Wszystkie wyniki będą zapisywane w IKP i – za zgodą pacjenta – dostępne dla innych lekarzy, w tym specjalistów.
Dodatkowa diagnostyka dla seniorów
Osoby po 60. roku życia będą mogły skorzystać z dodatkowego badania przesiewowego w kierunku chorób otępiennych. W razie wykrycia niepokojących sygnałów lekarz zaplanuje dalszą diagnostykę i leczenie.
— Z wiekiem nasze zdrowie wymaga większej kontroli. Jeśli wyniki badań wykażą problemy, lekarz ustali indywidualny plan dalszej diagnostyki i leczenia – podkreśla minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Podstawowy pakiet badań obejmie m.in. morfologię krwi, poziom glukozy, kreatyniny, lipidogram oraz TSH. W zależności od wieku i wyników ankiety zakres badań może być rozszerzony o dodatkowe parametry, takie jak enzymy wątrobowe (ALAT, ASPAT, GGTP), markery nowotworowe (PSA dla mężczyzn), czy test na wirusowe zapalenie wątroby typu C (anty-HCV).
Nowy program badań profilaktycznych ma zwiększyć wykrywalność chorób na wczesnym etapie i poprawić stan zdrowia Polaków. Szczegółowe informacje dotyczące jego wdrożenia zostaną ogłoszone po zakończeniu konsultacji publicznych.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: redakcja@nadmorski24.pl. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.