17.02.2025 14:05 0 PM/ZUS

Ważny termin dla emerytów i rencistów! Sprawdź, co musisz zgłosić do ZUS

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Osoby, które w ubiegłym roku pobierały rentę lub wcześniejszą emeryturę i dorabiały do tych świadczeń, powinny poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Termin upływa 28 lutego. Informacja jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Osoby, które mają emeryturę powszechną, czyli po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą dorabiać do świadczenia bez ograniczeń. Limity dotyczą tylko rencistów oraz wcześniejszych emerytów.

Dodatkowe zarobki bowiem w ich przypadku mogą powodować zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia. Gdy przekroczą próg 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to świadczenie będzie obniżone, natomiast przekroczenie o 130 proc. spowoduje zawieszenie wypłaty. Limity jest ustalany w oparciu o wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, którą podaje co trzy miesiące Prezes Głównego Urzędu Statystycznego - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Renciści oraz wcześniejsi emeryci powinni pamiętać, aby do 28 lutego dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w 2024 r. Dotyczy to zarówno przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, czy też służby w tzw. „mundurówce”. Taki dokument powinien wystawić pracodawca. Świadczeniobiorcy, którzy prowadzą własną działalność muszą napisać oświadczenie samodzielnie. W tym przypadku przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba pamiętać, że zasady te dotyczą również przychodów osiąganych za granicą.

Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia, które może być rozliczone rocznie lub miesięcznie. Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób, warto przedstawić zaświadczenie o wysokości zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Nawet jeśli w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, roczne rozliczenie nie musi wiązać się z żadnymi konsekwencjami finansowymi - dodaje Krzysztof Cieszyński.

W 2024 roku dopuszczalna roczna kwota przychodu wyniosła 65 611,40 zł brutto, natomiast graniczna roczna kwota przychodu osiągnęła wartość 121 849,50 zł brutto. Kwoty te odpowiadają 70 proc. i 130 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń z ubiegłego roku.

Poza emerytami, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, z ZUS nie muszą rozliczać się renciści, którzy pobieraj świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne jakie przysługują po uprawnionych do takich rent. Obowiązek ten nie dotyczy też uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (poza uczniami, którzy pobierają renty socjalne).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...