16.02.2025 09:05 6 PM

Nie uwierzysz, co pasażerowie zostawiają w pociągach!

Fot. PKP Intercity

W ciągu ostatniego roku pasażerowie PKP Intercity pozostawili w pociągach ponad 25 tysięcy przedmiotów, w tym ubrania, walizki, sprzęt elektroniczny, a nawet instrumenty muzyczne. Aby ułatwić podróżnym odzyskanie zgubionych rzeczy, przewoźnik wprowadził elektroniczny rejestr rzeczy znalezionych, dostępny na swojej stronie internetowej.

Rejestrowanie rzeczy znalezionych prowadzone jest w wersji elektronicznej.  Informacje o rzeczach znalezionych są automatycznie publikowane na stronie www.intercity.pl w zakładce obsługa pasażerów, a dalej odbiór zagubionego bagażu otwiera się w nowym oknie.

Rozwiązanie ma na celu ułatwienie podróżnym pozyskiwanie informacji o rzeczach pozostawionych w pociągach PKP Intercity. Pracownicy obsługi sprawdzają czy w pociągu nie zostały pozostawione bagaże, a znalezione rzeczy przekazują za pośrednictwem wyznaczonych punktów do właściwego Biura Rzeczy Znalezionych.

Dzięki wprowadzeniu elektronicznego rejestru rzeczy znalezionych, który działa od 2024 roku, na stronie internetowej PKP Intercity podróżni mają możliwość wyszukania zagubionej/pozostawionej w pociągu rzeczy, według daty, numeru pociągu jego relacji, stacji znalezienia (na podstawie zgłoszenia znalazcy) oraz rodzaju rzeczy – podaje przewoźnik.

W celu ustalenia miejsca zdeponowania rzeczy znalezionej należy skontaktować się z dowolnie wybranym punktem rzeczy znalezionych. Wykaz takich punktów znajduje się na stronie PKP Intercity pod linkiem: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/obsluga-klientow/odbior-zagubionego-bagazu.html.

Należy pamiętać, że na odbiór danego bagażu czy przedmiotu są 3 dni od daty zdeponowania go w wyznaczonym punkcie. Zgodnie z ustawą o rzeczach znalezionych, po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy od znalazcy, PKP Intercity powinno przekazać ją właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy – informuje PKP Intercity.

Rzeczy, po które nikt się nie zgłosił są przekazywane do właściwego Starostwa Powiatowego. Starostwo ma jednak prawo odmówić przyjęcia rzeczy, jeśli jej wartość nie przekracza 100 zł. W przypadku odmowy przyjęcia rzeczy przez właściwe Starostwo, rzecz przechowywana jest przez 30 dni. Po upływie tego czasu, nieodebrane rzeczy poddawane są likwidacji lub przekazywane organizacjom charytatywnym.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...