25.11.2024 10:41 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Obszar Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” to wyjątkowe miejsce na mapie Pomorza. Położony na Kaszubach, łączy tereny zurbanizowane gmin takich jak: Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo oraz obszarów gmin wiejskich: Szemud, Wejherowo i Kosakowo. Gminy te, rozciągające się wzdłuż pradolin rzek Redy i Chylonki, są pełne naturalnych bogactw – od malowniczych klifów i wydm, przez parki krajobrazowe, po rezerwaty przyrody i obszary chronione, których niezwykła różnorodność przyciąga mieszkańców i turystów, zapewniając szczególne warunki życia.
Na wybrzeżu Gdyni znajduje się rezerwat Kępa Redłowska, gdzie wysokie klify i surowa linia brzegowa ukazują, jak siła morza wpływa na geograficzny kształt tego obszaru. Charakterystyczne urwiska nieustannie cofają się pod wpływem fal, tworząc imponujące krajobrazy, przyciągając turystów oraz przyrodników. Niedaleko Kępy Redłowskiej znajdują się Mechelinki, a także mierzeja Rewska, stanowiąca naturalne siedlisko wielu gatunków ptaków chętnie odwiedzających te nadmorskie tereny.
Rzeka Reda, płynąca przez tereny kilku gmin Związku, to nie tylko malowniczy element krajobrazu, ale też miejsce, gdzie rozwijają się cenne ekosystemy. Jej ujście znajduje się w rezerwacie Beka, w którym chronione są słonolubne łąki i lęgowiska, będące domem dla blisko 200 różnych gatunków ptaków. Warto wspomnieć również o malowniczo położonym Jeziorze Orle, które oprócz swojej rekreacyjnej funkcji, jest miejscem ochrony torfowisk, które są nie tylko ważnym elementem ekosystemu, ale także cennym zasobem hydrologicznym.
Materiał Partnera
Materiał Partnera
Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce, w którym natura i urbanistyka są niemal ze sobą splecione. Park oferuje mieszkańcom możliwość odpoczynku w otoczeniu zieleni, a jednocześnie jest miejscem chroniącym cenne siedliska roślin i zwierząt. Znajdujący się tu rezerwat „Łęg nad Swelinią” ochrania unikalne lasy łęgowe, gdzie spotkać można wiele gatunków roślin, z których sześć objętych jest ścisłą ochroną. Wyjątkowym miejscem jest również Kalwaria Wejherowska, która łączy w sobie zarówno wartości przyrodnicze, jak i historyczne oraz Góra Markowcowa w Rumii skąd podziwiać można panoramę miasta i otaczających ją lasów.
Gminy takie jak Szemud dbają o zachowanie bioróżnorodności, czego przykładem jest m.in. użytek ekologiczny „Śmieszka w Bojanie”, gdzie chroniona jest kolonia lęgowa mewy śmieszki. Z kolei „Kokoryczkowe Zbocze” w sercu Sopotu to przekształcony przez człowieka wąwóz, który obecnie stanowi miejsce ochrony przyrody i daje mieszkańcom dostęp do uroków lokalnej przyrody na wyciągnięcie ręki.
Materiał Partnera
Wokół mnóstwo jest miejsc zachwycających przyrodniczą różnorodnością i pięknem - od majestatycznych lasów Puszczy Darżlubskiej, po spokojne wody Rezerwatu Pełcznica i górskie potoki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To nasze wspólne dziedzictwo, przypominające o głębokiej więzi z naturą, która nas otacza i zobowiązuje do świadomej i odpowiedzialnej ochrony przez nas dla przyszłych pokoleń.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Związku gdzie dostępny jest najnowszy film z cyklu „Uwaga Zmiana Klimatu” – część IV pt. „Nasze piękno”. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich mieszkańców naszych gmin!