31.01.2012 13:25 0

Wolontariusze na Euro 2012: Prawie 7 tys. chętnych!

6822 osób zgłosiło się do udziału w Wolontariacie Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012 - wspólnym projekcie spółki PL.2012 i Miast Gospodarzy Turnieju w Polsce. Spośród tych kandydatów wybranych zostanie 3000 osób, które w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu będą pełnili funkcję wolontariuszy w trakcie Euro 2012.

62% wszystkich kandydatów stanowią kobiety. Wśród chętnych do pracy podczas Euro 2012 znaleźli się mieszkańcy większości krajów europejskich oraz USA, Meksyku, Brazylii czy Argentyny. Rozmowy rekrutacyjne z chętnymi we Wrocławiu i w Warszawie ruszą od 15 lutego, z kolei w Poznaniu i Gdańsku 1 marca. Imienna lista wolontariuszy będzie gotowa na początku maja, po czym wszyscy zakwalifikowani wezmą udział w szkoleniach, przygotowujących ich do pracy podczas Mistrzostw.

Kandydaci na wolontariuszy Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012 mogli się zgłaszać od 19 października 2011 do 22 stycznia 2012 roku za pośrednictwem portalu poświęconego projektowi www.wolontariatmiejski2012.pl, poprzez wypełnienie formularza oraz testu z języka angielskiego. Chęć pełnienia funkcji wolontariusza miejskiego w trakcie Euro 2012 w jednym z Miast Gospodarzy Turnieju wyraziło łącznie 6822 osób. W Warszawie w trakcie Mistrzostw wolontariuszem chce zostać 2763 osób, w Gdańsku 1076 osób, w Poznaniu 1295 osób a we Wrocławiu 1688 osób.

  • Prawie 7000 chętnych do pełnienia roli wolontariuszy w trakcie EURO 2012 jest potwierdzeniem dużego zaangażowania społecznego w przeprowadzenie Piłkarskich Mistrzostw Europy w Polsce. Znajdujemy się obecnie w ostatniej fazie przygotowań do Euro 2012 i z doświadczeń innych krajów organizujących poprzednie duże imprezy sportowe jasno wynika, że na tym etapie najważniejsze jest zapewnienie wysokiej jakości obsługi gości. Jednym z najważniejszych projektów w tym zakresie jest właśnie Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012TM. 3000 wolontariuszy w 4 Miastach Gospodarzach Turnieju zadba o zapewnienie turystom i kibicom kompleksowej informacji na temat transportu publicznego, sposobów dotarcia na stadion czy do strefy kibica oraz przekaże im informacje na temat innych atrakcji planowanych w mieście. Wolontariat miejski będzie miał zasadniczy wpływ na odbiór Polski za granicą, jako organizatora Turnieju - mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji w spółce PL.2012.

Kryteriami jakie musieli spełniać kandydaci na wolontariuszy były: znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym oraz ukończone 18 lat do końca kwietnia tego roku. Wśród zgłoszonych kandydatów znalazły się osoby, które poza językiem angielskim, posługują się również innymi językami obcymi, których znajomość może być dodatkowym atutem ze względu na narodowości drużyn, jakie rozegrają mecze w fazie grupowej Mistrzostw w poszczególnych miastach.

W Gdańsku zgłosiło się 109 osób posługujących się językiem hiszpańskim, w Warszawie 366 osób znających rosyjski i 12 kandydatów mówiących po grecku, w Poznaniu 34 kandydatów na wolontariuszy posługuje się językiem włoskim, a we Wrocławiu 36 mówi po czesku.

  • Wśród zgłaszających się osób znajduje się ciekawa grupa emigrantów z różnych krajów i kontynentów. Ze Szwecji nadeszła oferta dwojga emerytów polskiego pochodzenia, z podwójnym obywatelstwem oraz mężczyzny z korzeniami kaszubskimi. Kolejne dwie osoby polskiego pochodzenia zgłosiły się ze Stanów Zjednoczonych oraz po jednej osobie z Anglii i Niemiec. Jest też grupa osób, które przyjechały do Polski na dłużej: amerykańskie małżeństwo uczące języka angielskiego w trójmiejskich szkołach, mieszkająca od kilku lat w Gdańsku Australijka oraz kilkunastu Hiszpanów i Hiszpanek mieszkających we Wrzeszczu w ramach Wolontariatu Europejskiego EVS – mówi Andrzej Bojanowski Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

5061 zgłoszeń wpłynęło od osób w wieku 18-25 lat. 699 od osób w przedziale wiekowym 26-35 lat. 210 zgłoszeń pochodzą od osób powyżej 36 roku życia, 194 od osób z grupy wiekowej 50+. Jeśli chodzi o profil zawodowy osób zgłaszających się do udziału w projekcie, to 56% stanowią studenci, 16% uczniowie. 1155 spośród wszystkich kandydatów to osoby pracujące, 645 osoby pozostające bez zatrudnienia, a 169 stanowią osoby z niepełnosprawnościami.

Najwyższy kandydat ma 202 cm wzrostu, kilkadziesiąt osób posługuje się językiem migowym, a z kolei najstarsza spośród osób chcących zostać wolontariuszem miejskim w trakcie Euro 2012 ma 78 lat. Spośród 12 stanowisk do wyboru kandydaci wskazywali najchętniej: strefa kibica (56%), Ambasada Kibica (52%), Miejskie Centrum Medialne (50%). Co druga osoba jest zainteresowana byciem liderem. Prawie wszyscy (80%) deklaruje pełną dyspozycyjność podczas Turnieju.

Jak będzie wyglądał kolejny etap rekrutacji?

W pierwszej połowie lutego wybrane osoby spośród zgłoszonych kandydatów otrzymają drogą mailową zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, która będzie drugim i ostatnim etapem rekrutacji na wolontariusza miejskiego w trakcie EURO 2012 w Polsce. W każdym z 4 Miast Gospodarzy zaproszonych na rozmowę zostanie 2-krotnie więcej osób, niż docelowo będzie pełniło funkcję wolontariusza. Po otrzymaniu takiego zaproszenia kandydat za pośrednictwem portalu www.wolontariatmiejski2012.pl będzie mógł wybrać najbardziej dogodną dla siebie datę i godzinę rozmowy. Następnie otrzyma automatyczną zwrotną wiadomość w formie elektronicznej, potwierdzającą termin. Rozmowy rekrutacyjne będą prowadzone od drugiej połowy lutego do połowy kwietnia 2012 roku, będą trwały ok. 30 minut i będą przeprowadzane w języku polskim i angielskim. W trakcie rozmowy kandydatowi zostanie przydzielona funkcja jaką będzie spełniał jako wolontariusz – na podstawie wcześniej zgłoszonych w formularzu zgłoszeniowym preferencji. Najpóźniej do początku maja 2012 wybrana zostanie ostateczna lista wolontariuszy w 4 Miastach Gospodarzach.

Szkolenia i stroje dla wolontariuszy miejskich

Od 15 maja do 7 czerwca wolontariusze wezmą udział w szkoleniach. Zakres tematyczny szkoleń to między innymi bezpieczeństwo, komunikacja interpersonalna i międzykulturowa, pierwsza pomoc, ogólne informacje na temat Euro 2012, transport publiczny, topografia miasta, czy turystyka i kultura. Zakres, tematyka i standard szkoleń będą identyczne w każdym z 4 Miast Gospodarzy, co pozwoli na uzyskanie jednolitego standardu obsługi informacyjnej przez wolontariuszy w trakcie Turnieju i pozytywnie przełoży się na wizerunek kraju.

Takie same w 4 Miastach Gospodarzach będą również stroje, w które będą wyposażeni wolontariusze, co pozwoli na ich szybkie i łatwe rozpoznanie, niezależnie od miasta, w którym znajdą się zagraniczni turyści i kibice. Stroje będą się składały z koszulki polo i t-shirt, spodni, kurtki „wiatrówki, czapki i torby na ramię.

3000 wolontariuszy w 4 Miastach Gospodarzach UEFA EURO 2012TM będzie udzielało najważniejszych z punktu widzenia zagranicznych turystów i kibiców informacji między innymi na lotniskach, dworcach kolejowych, w pobliżu stadionów czy stref kibica, w sąsiedztwie atrakcji turystycznych miast oraz w ważnych punktach komunikacyjnych miast, jak na przykład skrzyżowania, czy przystanki komunikacji miejskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...