11.09.2024 11:00 1 TS
Umożliwi dokładną analizę struktury opadów, w tym ich lokalizację, natężenie, a także kierunek oraz prędkość przemieszczania. Na terenie gminy Szemud powstał nowy radar meteorologiczny.
Lokalizacja na ziemi wejherowskiej została wybrana ze względu na rozbudowę portu lotniczego w Gdańsku. Radar w gminie Szemud zastąpił konstrukcję znajdującą się przy gdańskim lotnisku.
— Prace budowlane oraz instalacja, uruchomienie, testy i włączenie radaru do pracy operacyjnej trwały nieco ponad rok. Budowa jest już zakończona i stacja radarowa działa w trybie operacyjnym - mówi Rafał Lewandowski z Wydziału Teledetekcji Naziemnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.
Radar powstał w lesie między miejscowościami Grabowiec, Kamień i Bieszkowice.
— Im bliżej radaru tym pomiary są dokładniejsze (z pominięciem pierwszych kilkuset metrów, gdzie wiązka jest dopiero formowana), więc informacja radarowa dla gminy Szemud będzie lepsza, co z kolei powinno przełożyć się na dokładność prognoz poprzez zwiększenie dokładności danych wejściowych - wyjaśnia Lewandowski.
Jak działa radar? Wysyła w atmosferę impuls elektromagnetyczny, który napotkawszy na obiekt meteorologiczny ulega rozproszeniu.
— Niewielka część wiązki wraca do radaru, gdzie rejestrowana jest przez system odbiorczy. Ponieważ antena stale się obraca, zmieniając przy każdym obrocie kont elewacji, w ciągu 5 minut uzyskujemy dokładną informację (rozdzielczość 500m) gdzie ile pada, jakiego rodzaju jest to opad (deszcz, grad, śnieg itp.) oraz w jakim kierunku i z jaką prędkością się przemieszcza - tłumaczy Rafał Lewandowski.
Radary meteorologiczne są rozmieszczone na terenie całej Polski tak, aby zapewnić optymalne pokrycie danymi całego kraju. Dodajmy, że pierwszy radar meteorologiczny uruchomiono w Polsce blisko 60 lat temu, a sieć radarów, obejmująca swym zasięgiem niemal cały kraj, funkcjonuje od około dwóch dekad.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.