15.05.2023 10:00 2 Tomasz Smuga

W gminie Szemud powstanie radar meteorologiczny

biuro prasowe IMGW

Do końca 2023 roku na terenie gminy Szemud ma zostać wybudowany i włączony nowy radar meteorologiczny. Lokalizacja na ziemi wejherowskiej została wybrana ze względu na rozbudowę portu lotniczego w Gdańsku. Szemudzki radar zastąpi konstrukcję znajdującą się przy gdańskim lotnisku.

W lesie między miejscowościami Grabowiec, Kamień i Bieszkowice powstanie radar, który umożliwi dokładną analizę struktury opadów, w tym ich lokalizację, natężenie, a także kierunek oraz prędkość przemieszczania.

Radar wysyła do atmosfery falę elektromagnetyczną, której część odbija się od kropel wody, płatków śniegu lub gradzin (hydrometorów). Fala ta wraca do radaru, pokazując w jakiej odległości znajduje się opad. Aby zeskanować jak największą objętość atmosfery radar wysyła wiązkę pod wieloma kątami. Antena radaru przez cały czas się obraca, dzięki temu możliwe jest utworzenie mapy opadów. Podczas badania atmosfery przez radar wykonywane są dwa rodzaje skanowania. Ze skanu klasycznego, wykonywanego w zasięgu 250 km od radaru, uzyskuje się odbiciowość radarową. Jest ona wykorzystywana do wyznaczenia licznych produktów - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Radary meteorologiczne są rozmieszczone na terenie całej Polski tak, aby zapewnić optymalne pokrycie danymi całego kraju. Na południu Polski gęstość sieci jest większa, ze względu na ukształtowanie terenu.

Dotychczas radar monitorujący obszar północnej Polski znajdował się w Gdańsku, na terenie lotniska. Aby umożliwić rozbudowę portu lotniczego konieczne jest przeniesienie radaru (maksymalnie o kilkadziesiąt kilometrów, tak aby nowy radar monitorował podobny obszar jak radar w Gdańsku) - wyjaśnia IMGW-PIB.

Wybór lokalizacji nowego radaru "to skomplikowany proces"

Znając już przybliżoną lokalizację nowego radaru (w skali kraju) należało wybrać jego konkretną lokalizację.

To skomplikowany proces, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszą rolę ma ukształtowanie terenu. Zasięg skanu radarowego to 250 km, przeszkody terenowe (np. wzniesienia) powodują, że wiązka jest blokowana i zasięg radaru maleje. Poza tym analizowane są inne czynniki, np. możliwość dojazdu do radaru czy sprawy bardziej formalne. Lokalizacja radaru na ternie gminy Szemud okazała się najkorzystniejsza ze wszystkich rozważanych lokalizacji, dlatego w najbliższym czasie stanie tam radar meteorologiczny. Wybór każdej innej lokalizacji byłby niepotrzebnym kompromisem, którego skutkiem byłaby niższa jakość pozyskiwanych danych radarowych i związana z tym reedukacja możliwości ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami hydrologiczno – meteorologicznymi, lub wręcz brak możliwości pozyskiwania danych radarowych dla obszarów przesłonięć w promieniu 250 km - tłumaczy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

ZOBACZ TAKŻE: Kierowcy stali po kilkanaście minut. Rozpoczęła się budowa wiaduktu w Gdyni

Obecnie wylane są fundamenty oraz rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej wieży radarowej w gminie Szemud. Zakończenie prac i włącznie radaru do pracy operacyjnej planowane jest do końca roku.

Dodajmy, że pierwszy radar meteorologiczny uruchomiono w Polsce blisko 60 lat temu, a sieć radarów, obejmująca swym zasięgiem niemal cały kraj, funkcjonuje od około dwóch dekad.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...