21.08.2024 08:05 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Turystyka w Polsce w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija, a Polacy chętnie podróżują i odkrywają piękne zakątki swojego kraju. Jednym z popularniejszych regionów jest Bałtyk, który przyciąga turystów, ale i osoby, które chcą tam zamieszkać na stałe. Tak duże zainteresowanie przekłada się oczywiście na wyższe ceny nieruchomości. Jak ceny mieszkań nad morzem kształtują się w porównaniu z cenami w innych regionach Polski? Które miasta są najdroższe i dlaczego właśnie nad morzem warto kupić mieszkanie?
Miejscowości nadmorskie są atrakcyjne turystycznie, co oczywiście wpływa na rynek nieruchomości, a tym samym powoduje, że ceny za m2 wzrastają. Najdroższe są zawsze stolice województw, co nie dziwi, bo przecież w takich miastach zawsze jest więcej inwestycji niż w mniejszych lub mniej znaczących miejscowościach. Można jednak zamieszkać w pobliżu dużego miasta, ale na mieszkanie wydać znacznie mniej. Trzeba prześledzić rynek i znaleźć rejon, który jest atrakcyjny, ale popyt nie na tyle duży, by windował ceny na wysokie poziomy.
Materiał Partnera
Jeśli chodzi o porównanie cen mieszkań nad morzem z innymi regionami, to te kształtują się różnie. Gdańsk jest trzecim pod względem wysokości cen za m2 miastem w Polsce zaraz po Warszawie i Krakowie. Jeśli chodzi o ceny mieszkań w mniejszych miejscowościach nadmorskich, to niestety nie ma co liczyć na okazje, szczególnie gdy mowa o dobrej lokalizacji w niewielkiej odległości od morza. Nie tylko jednak na wybrzeżu są tak wysokie ceny, bo także na Mazurach czy w górskich miejscowościach koszt m2 jest często dużo wyższy niż średnia w Warszawie. Jeśli jednak zdecydujemy się na nieco mniej turystyczną miejscowość, to ceny będą dużo niższe. Na stronie https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/tychy można zapoznać się z cenami mieszkań w Tychach – mieście znanym z browarnictwa, szybko się rozwijającym, a także dobrze skomunikowanym z Katowicami i Bielskiem-Białą. Jeśli chodzi o nadmorskie miejscowości, to w czołówce najtańszych miast plasują się Darłowo, Łeba i Ustka.
Jak już wspomnieliśmy, Gdańsk jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem cen nieruchomości. Niestety na wybrzeżu nie brakuje też innych miejscowości, w których ceny często przekraczają średnie gdańskie i warszawskie. Wśród najdroższych miast nad morzem w Polsce znajdują się Świnoujście, Międzyzdroje i Krynica Morska, w których ceny potrafią przekroczyć 20 000 złotych za m2. Nieco mniej trzeba zapłacić za mieszkanie w Helu, Dziwnowie czy Ustroniu Morskim. Do najtańszych miasteczek należą Grzybowo i Puck, w których średnio mieszkanie kosztuje 11 000 zł za m2.
Nie trzeba jednak mieszkać nad samym morzem, by korzystać z dobrodziejstw Bałtyku. Można wybrać miejscowość nieco bardziej oddaloną od wybrzeża, a ceny będą już dużo atrakcyjniejsze. Mieszkania na sprzedaż w Koszalinie cieszą się dużą popularnością, a to ze względu na fakt, że za m2 trzeba średnio zapłacić niecałe 7 000 zł. Jeśli ktoś preferuje większe miasto, to Szczecin jest droższy, ale za to tańszy od Krynicy Morskiej czy Gdańska. To miasto portowe, które szybko się rozwija, a tym samym jest atrakcyjne do zamieszkania. Można też kupić tam mieszkanie w celach inwestycyjnych, co na pewno przyniesie w perspektywie czasu duże zyski.
Mieszkanie nad morzem ma wiele zalet, które przekładają się na codzienny komfort życia. Przede wszystkim każdego dnia można czuć się jak na wakacjach. Spacery po plaży o każdej porze roku pozwalają się odstresować, a tym samym poprawiają samopoczucie. Bliskość morza przekłada się także na lepszą jakość powietrza w porównaniu z miastami w innych częściach Polski. W większych miejscowościach nadmorskich jest szeroka oferta kulturalna, co pozwala na spędzenie ciekawie czasu. Mieszkania na sprzedaż w Gdyni, Kołobrzegu, Świnoujściu czy Helu zawsze będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, a więc taka nieruchomość to inwestycja w przyszłość. Zawsze znajdzie się na nią kupiec, można też wynajmować pokój czy całe mieszkanie turystom.