21.08.2024 08:05 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Czy ceny mieszkań nad morzem znacząco odbiegają od cen za m2 w innych częściach kraju?

Materiał Partnera

Turystyka w Polsce w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija, a Polacy chętnie podróżują i odkrywają piękne zakątki swojego kraju. Jednym z popularniejszych regionów jest Bałtyk, który przyciąga turystów, ale i osoby, które chcą tam zamieszkać na stałe. Tak duże zainteresowanie przekłada się oczywiście na wyższe ceny nieruchomości. Jak ceny mieszkań nad morzem kształtują się w porównaniu z cenami w innych regionach Polski? Które miasta są najdroższe i dlaczego właśnie nad morzem warto kupić mieszkanie?

Jak kształtują się ceny mieszkań nad morzem i w innych regionach kraju?

Miejscowości nadmorskie są atrakcyjne turystycznie, co oczywiście wpływa na rynek nieruchomości, a tym samym powoduje, że ceny za m2 wzrastają. Najdroższe są zawsze stolice województw, co nie dziwi, bo przecież w takich miastach zawsze jest więcej inwestycji niż w mniejszych lub mniej znaczących miejscowościach. Można jednak zamieszkać w pobliżu dużego miasta, ale na mieszkanie wydać znacznie mniej. Trzeba prześledzić rynek i znaleźć rejon, który jest atrakcyjny, ale popyt nie na tyle duży, by windował ceny na wysokie poziomy.

Materiał Partnera

Jeśli chodzi o porównanie cen mieszkań nad morzem z innymi regionami, to te kształtują się różnie. Gdańsk jest trzecim pod względem wysokości cen za m2 miastem w Polsce zaraz po Warszawie i Krakowie. Jeśli chodzi o ceny mieszkań w mniejszych miejscowościach nadmorskich, to niestety nie ma co liczyć na okazje, szczególnie gdy mowa o dobrej lokalizacji w niewielkiej odległości od morza. Nie tylko jednak na wybrzeżu są tak wysokie ceny, bo także na Mazurach czy w górskich miejscowościach koszt m2 jest często dużo wyższy niż średnia w Warszawie. Jeśli jednak zdecydujemy się na nieco mniej turystyczną miejscowość, to ceny będą dużo niższe. Na stronie https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/tychy można zapoznać się z cenami mieszkań w Tychach – mieście znanym z browarnictwa, szybko się rozwijającym, a także dobrze skomunikowanym z Katowicami i Bielskiem-Białą. Jeśli chodzi o nadmorskie miejscowości, to w czołówce najtańszych miast plasują się Darłowo, Łeba i Ustka.

W których miastach nad Bałtykiem jest najdrożej, a gdzie można kupić tańsze mieszkanie?

Jak już wspomnieliśmy, Gdańsk jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem cen nieruchomości. Niestety na wybrzeżu nie brakuje też innych miejscowości, w których ceny często przekraczają średnie gdańskie i warszawskie. Wśród najdroższych miast nad morzem w Polsce znajdują się Świnoujście, Międzyzdroje i Krynica Morska, w których ceny potrafią przekroczyć 20 000 złotych za m2. Nieco mniej trzeba zapłacić za mieszkanie w Helu, Dziwnowie czy Ustroniu Morskim. Do najtańszych miasteczek należą Grzybowo i Puck, w których średnio mieszkanie kosztuje 11 000 zł za m2. 

Nie trzeba jednak mieszkać nad samym morzem, by korzystać z dobrodziejstw Bałtyku. Można wybrać miejscowość nieco bardziej oddaloną od wybrzeża, a ceny będą już dużo atrakcyjniejsze. Mieszkania na sprzedaż w Koszalinie cieszą się dużą popularnością, a to ze względu na fakt, że za m2 trzeba średnio zapłacić niecałe 7 000 zł. Jeśli ktoś preferuje większe miasto, to Szczecin jest droższy, ale za to tańszy od Krynicy Morskiej czy Gdańska. To miasto portowe, które szybko się rozwija, a tym samym jest atrakcyjne do zamieszkania. Można też kupić tam mieszkanie w celach inwestycyjnych, co na pewno przyniesie w perspektywie czasu duże zyski. 

Dlaczego warto zamieszkać nad morzem?

Mieszkanie nad morzem ma wiele zalet, które przekładają się na codzienny komfort życia. Przede wszystkim każdego dnia można czuć się jak na wakacjach. Spacery po plaży o każdej porze roku pozwalają się odstresować, a tym samym poprawiają samopoczucie. Bliskość morza przekłada się także na lepszą jakość powietrza w porównaniu z miastami w innych częściach Polski. W większych miejscowościach nadmorskich jest szeroka oferta kulturalna, co pozwala na spędzenie ciekawie czasu. Mieszkania na sprzedaż w Gdyni, Kołobrzegu, Świnoujściu czy Helu zawsze będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, a więc taka nieruchomość to inwestycja w przyszłość. Zawsze znajdzie się na nią kupiec, można też wynajmować pokój czy całe mieszkanie turystom. 


Czytaj również: