21.08.2024 08:28 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Materiał Partnera

Ubezpieczenie jest jedną z wielu ważnych formalności dla każdego studenta. Odpowiednio skomponowana polisa może chronić w wielu sytuacjach – zarówno na uczelni, jak i poza nią. Ubezpieczenie zapewnia nie tylko dostęp do opieki zdrowotnej, ale zapewnia też pomoc w obliczu nieszczęśliwych wypadków. Utrata tych przywilejów niesie za sobą spore ryzyko finansowe. Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne na NFZ? Jakie inne formy zabezpieczenia warto rozważyć? Czy opłaca się kupić prywatną polisę dla studenta i jaką wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Na czym polega ubezpieczenie zdrowotne studenta? 

Ubezpieczenie studenta do 26 roku życia jest niejako obowiązkowe w ramach przynależności do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszystkie osoby uczące się do ukończenia wskazanego wieku mają zapewnione bezpłatne świadczenia zdrowotne ze strony państwa. Jak ubezpieczyć studenta ? O tę formalność należy zadbać aż do momentu ukończenia szkoły wyższej lub skreślenia z listy uczelni. Warto zatem pilnować terminów! 

Ubezpieczenie studenta do 26 roku życia na NFZ gwarantuje dostęp do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, iż może on korzystać z wielu usług medycznych bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów i bez posiadania prywatnej polisy. 

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne studenta na NFZ w praktyce? System ten wygląda następująco: Składki do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywane są przez ZUS. Osobom pracującym są one odprowadzane bezpośrednio z pensji. W przypadku studentów wygląda to nieco inaczej. Nie każda młoda osoba podejmująca naukę jest automatycznie uprawniona do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych. 

Jakie są zatem warunki otrzymania takich uprawnień przez studenta? 

  • Zgłoszenie do ubezpieczenia:
  • Student może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica lub opiekuna prawnego, jeśli nie ukończył 26. roku życia i rodzic lub opiekun sam takowe posiada.
  • Jeśli student pracuje na umowę o pracę lub umowę zlecenie, pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia go do ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Student może być również ubezpieczony jako osoba bezrobotna, jeśli zarejestruje się w urzędzie pracy.
  • W przypadku studentów, którzy nie spełniają żadnego z powyższych warunków, uczelnia może zgłosić ich do ubezpieczenia zdrowotnego.

  • Kontynuacja nauki:

Student musi pozostawać w trakcie nauki, aby zachować prawo do ubezpieczenia. Dotyczy to zarówno studiów dziennych, jak i zaocznych czy wieczorowych.

  • Wiek: do 26. roku życia:

Po ukończeniu 26. roku życia student traci prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu bycia zgłoszonym przez rodzica lub opiekuna. Wtedy musi samodzielnie zadbać o swoje ubezpieczenie, na przykład przez pracodawcę. 

Ważne! 

Jeśli student nie ma innego tytułu ubezpieczenia (np. za pośrednictwem pracodawcy w ramach podpisanej umowy), musi złożyć w dziekanacie odpowiednie oświadczenie, aby jego uczelnia zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ. Chcąc zachować ciągłość świadczeń po ukończeniu 26 lat lub po zakończeniu studiów, należy zawczasu podjąć odpowiednie kroki, aby zgłosić się do ubezpieczenia w inny sposób. 

Do kiedy student jest ubezpieczony w ramach NFZ? 

Student jest ubezpieczony w ramach NFZ do momentu ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Jednak prawo do świadczeń zachowuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki. Jeśli w tym czasie podejmie pracę, jego ubezpieczenie zdrowotne przejdzie na nowego pracodawcę.

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne? Podsumujmy: 

  • W momencie ukończenia studiów 

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa po 4 miesiącach od ukończenia studiów (np. po obronie pracy dyplomowej). Po tym okresie, jeśli nie podejmie on pracy, nie zgłosi się jako osoba bezrobotna ani nie rozpocznie kolejnych studiów, traci ubezpieczenie.

  • W momencie rezygnacji z nauki 

W przypadku rezygnacji ze studiów (np. skreślenie z listy studentów w wyniku niezdania egzaminów) prawo do ubezpieczenia zdrowotnego wygasa również po 4 miesiącach od daty zakończenia nauki.

  • Przy podjęciu zatrudnienia

Kto ubezpiecza studenta, jeśli ten podejmie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia? Jego ubezpieczenie przechodzi wówczas pod obowiązek pracodawcy. W przypadku zakończenia pracy musi zadbać o ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego w inny sposób.

  • Gdy zaniecha zgłoszenia po ukończeniu 26. roku życia:

Jeśli po ukończeniu 26. roku życia student nie zgłosi się samodzielnie do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przez uczelnię lub inny podmiot, traci uprawnienia do korzystania z opieki zdrowotnej na NFZ.

Czy uczelnie proponują studentom polisę zdrowotną i NNW? 

Studenci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą być ubezpieczeni w ramach NFZ, mogą skorzystać z oferty uczelni, która czasem umożliwia wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, zwłaszcza jeśli podmiot ten współpracuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dodatkowo studentom oferowane są często grupowe polisy NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), które zapewniają dodatkową formę zabezpieczenia finansowego na wypadek wielu zdarzeń. 

Jak ubezpieczyć studenta kompleksowo? W tym celu warto rozważyć kilka opcji, które zagwarantują najszerszy zakres ochrony: 

  • Ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. 
  • Prywatna polisa zdrowotna w wybranym towarzystwie (grupowo lub indywidualnie). 
  • Prywatna polisa na życie dobrana do indywidualnych potrzeb danej osoby.
  • Prywatne lub grupowe ubezpieczenie NNW (w ramach oferty uczelni lub wybrane indywidualnie). 

Dlaczego warto mieć też prywatne ubezpieczenie? 

Każda z wymienionych wyżej polis może zapewnić inny rodzaj ochrony, a posiadanie wszystkich zapewnia kompleksowe wsparcie w obliczu różnych sytuacji. Ubezpieczenie studenta do 26 roku życia na NFZ wydaje się oczywistą bazą – jest bezpłatne i zapewnia podstawową pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. 

Jednak warto rozważyć też dodatkową ochronę stanowiącą poduszkę finansową w obliczu poważniejszych zdarzeń, takich jak nieszczęśliwe wypadki. Takie wsparcie gwarantuje właśnie ubezpieczenie NNW dla studenta – można wykupić je w ramach uczelnianej oferty grupowej lub indywidualnie, w wybranym towarzystwie. 

Jak i gdzie ubezpieczyć studenta prywatnie? 

Prywatne ubezpieczenie daje większe poczucie bezpieczeństwa i komfort w nieprzewidzianych sytuacjach. Jeśli myślisz o dodatkowej ochronie finansowej na wypadek różnych zdarzeń, jakie mogą napotkać Cię w trakcie nauki, rozważ zakup polisy NNW wraz z potrzebnymi dodatkami. Porównując dostępne na rynku oferty, zwróć szczególną uwagę na zakres ochrony i sumy ubezpieczenia. Dzięki temu zapewnisz sobie optymalne świadczenia w obliczu niefortunnych zdarzeń.

Zastanawiasz się, jak ubezpieczyć studenta, ucznia lub przedszkolaka? Taką ochronę zapewniają ubezpieczenia szkolne, które nabędziesz, odwiedzając stronę multiagencji CUK. Znajdziesz tam szeroki wybór aktualny ofert wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Skorzystaj z linku, porównaj propozycje i kup ubezpieczenie studenta online, bez wychodzenia z domu!


Czytaj również: