Politycy nie zabijajcie polskich mediów

11.07.2024 08:44 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Na co zwrócić uwagę wybierając grill elektryczny?

Grillowanie na balkonie czy w ogrodzie to popularne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dla wielu entuzjastów grillowania, szczególnie tych mieszkających w miastach, grill elektryczny stał się rozwiązaniem idealnym. Dzięki niemu można cieszyć się smakiem grillowanych potraw bez obaw o uciążliwy dym czy reakcje sąsiadów. Co więc warto wiedzieć, planując zakup grilla elektrycznego?

Kiedy sprawdzi się grill ogrodowy elektryczny?

Grille elektryczne https://www.euro.com.pl/grille różnią się zarówno budową, jak i przeznaczeniem, co wpływa na ich funkcjonalność. Klienci najczęściej decydują się na:

 • Grill elektryczny zamykany - znany także jako grill elektryczny kontaktowy, przypomina opiekacz do kanapek. Składa się z dwóch części: dolnej i górnej płyty grzewczej, co umożliwia równomierne grillowanie z obu stron. Jest to wszechstronny wybór nadający się zarówno do mięs, jak i do przygotowania panini.
 • Grill elektryczny otwarty - zwany również stołowym, posiada tylko jedną płytę grzewczą umieszczoną na dole. Jest prostszy w budowie i idealny do grillowania potraw z jednej strony, co może być wystarczające dla wielu użytkowników.
 • Grill elektryczny stojący - bardziej rozbudowana konstrukcja z własnym stelażem, przypomina klasyczne grille węglowe. Jest doskonały do użytku na balkonie lub w ogrodzie, oferując większą powierzchnię do grillowania.
 • Grill elektryczny do raclette - specjalnie zaprojektowany do przygotowywania raclette, tradycyjnej potrawy z topionym serem i dodatkami. Zazwyczaj wyposażony jest w dwie oddzielne płyty grzewcze, idealne do jednoczesnego podgrzewania sera i grillowania mięs oraz warzyw.

Jakie parametry powinien mieć grill elektryczny?

Decydując się na grill elektryczny, warto sprawdzić kilka ważnych parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, aby upewnić się, że urządzenie spełni nasze oczekiwania i będzie odpowiednie do naszych potrzeb. Najważniejszym parametrem jest moc grilla. Wpływa ona na szybkość nagrzewania się urządzenia oraz na efektywność procesu grillowania. Im wyższa moc, tym szybciej grill osiąga odpowiednią temperaturę. Dla małych grilli stołowych moc może wynosić około 1500-1800 W, natomiast dla większych modeli stojących czy zamykanych może sięgać nawet 2000-2500 W.

Natomiast możliwość regulacji temperatury pozwala dostosować grillowanie do różnych rodzajów potraw. Dobre grille elektryczne często posiadają termostat, który umożliwia precyzyjne ustawienie żądanej temperatury. Dzięki temu można zarówno delikatnie grillować warzywa, jak i intensywnie piec mięso.

Nowoczesne grille elektryczne do ogrodu i na taras

Grille elektryczne mogą mieć różne rodzaje płyt grzewczych:

 • Zamykane grille elektryczne (grille kontaktowe): posiadają dwie płaskie płyty grzewcze, które zamykają się na potrawy, podobnie jak opiekacze do kanapek. Idealne do grillowania z obu stron jednocześnie.
 • Otwarte grille elektryczne: posiadają jedną płytę grzewczą na dole, podobnie jak klasyczne grille. Nadają się do grillowania z jednej strony, np. mięs, ryb, warzyw. Można też zdecydować się na żeliwny ruszt.
 • Grille elektryczne stojące: wyróżnia je duża powierzchnia grillowania. Do tego typu grilli są specjalne stelaże, dzięki czemu przypominają klasyczne urządzenia. Nadają się zarówno do użytku na balkonie, jak i w ogrodzie. W tym przypadku użytkownicy docenią też smak potraw.

Użytkownicy powinni też sprawdzić, czy urządzenie jest bezpieczne. To szczególnie ważne, jeśli planuje się korzystać z grilla w zamkniętych pomieszczeniach (np. w domu, na balkonie). Ważne jest, aby grill posiadał:

 • Wskaźnik gotowości: informuje, kiedy grill osiągnął odpowiednią temperaturę do grillowania.
 • Nienagrzewające się rączki: ułatwiają obsługę i manipulację grillem bez ryzyka poparzenia.
 • System odprowadzania tłuszczu: redukuje ilość tłuszczu na powierzchni grilla, co ułatwia czyszczenie i minimalizuje ryzyko dymienia.

Niektóre grille elektryczne ze stali nierdzewnej posiadają dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć ich funkcjonalność i komfort użytkowania:

 • Wymienna płyta grzewcza: umożliwia łatwe czyszczenie lub używanie różnych typów płyt (np. gładka i żebrowana).
 • Możliwość mycia w zmywarce: ułatwia utrzymanie grilla w czystości.
 • Pokrywa z termometrem: umożliwia kontrolę temperatury podczas grillowania.

Czy warto grill węglowy wybrać?

Grille węglowe stanowią tradycyjną opcję dla miłośników autentycznego smaku grillowanych potraw, które zyskują wyjątkowy aromat dzięki węglowi drzewnemu. Charakteryzują się one prostą konstrukcją, zazwyczaj składającą się z rusztu na węgiel, stelaża i pokrywy. Proces grillowania na grillu węglowym wymaga trochę więcej uwagi i doświadczenia w regulacji temperatury oraz zarządzaniu węglem, co może być częścią doświadczenia dla niektórych entuzjastów. Warto sprawdzić ranking grilli węglowych i wybrać ten idealny.

K kategorii grill węglowy znaleźć można urządzenia, które sprawdzą się podczas letnich przyjęć na świeżym powietrzu ze względu na swoją zdolność do nadawania potrawom intensywnego smaku dymu. Jednakże są mniej odpowiednie do użytku na balkonach lub w zamkniętych pomieszczeniach, z powodu intensywnego dymu i zapachu, jakie wytwarzają. Wymagają również większej przestrzeni do użytkowania, aby zapewnić odpowiednią wentylację i bezpieczeństwo. Niektórzy chętnie wybierają grill gazowy.

Stylowy grill węglowy lub elektryczny

Wybór między grillem elektrycznym a węglowym zależy od indywidualnych preferencji smakowych, warunków użytkowania oraz komfortu obsługi. Grill węglowy oferuje niepowtarzalny smak i doświadczenie związane z tradycyjnym grillowaniem, podczas gdy grill elektryczny zapewnia wygodę i uniwersalność, szczególnie w warunkach miejskich i zamkniętych pomieszczeniach.


Czytaj również: