14.06.2024 11:00 3 MW/TTM
W Lini otwarto Ogólnopolską Wystawę Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego. Prezentowane są prace, które zostały wyróżnione w ramach 29 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego.
Uroczyste podsumowanie tego wydarzenia miało miejsce w Gminnym Domu Kultury w Lini, który od lat jest jego gospodarzem konkursu.
— Bardzo dumny jestem z tego faktu, że jestem wójtem gminy, która jest w stanie zorganizować konkurs o randze ogólnopolskiej. Cieszy również to, że z roku na rok mamy coraz więcej uczestników. Warto dodać, że konkurs został zapoczątkowany przez ś.p. Edmunda Szymikowskiego w 1996 roku i nieprzerwanie do dnia dzisiejszego ten konkurs jest realizowany - podkreśla w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Tadeusz Klein, wójt gminy Linia.
A od dwóch lat nosi właśnie imię zmarłego Edmunda Szymikowskiego głównego propagatora i promotora haftu kaszubskiego, którego różne oblicza można zobaczyć w Lini.
— Widzimy reaktywację haftu, kiedyś zwanego czepcowym, tzw. złotnicy. Jest to haft, który był inspirowany haftem z czepca kaszubskiego, jedynego zachowanego oryginalnego elementu stroju. Jak widzimy na pięknie przygotowanej wystawie przez Gminny Dom Kultury w Lini jest dużo prac złotnicy. I oczywiście haft kaszubski, którego jest mnogość szkół - mówi dla TTM Benita Grzenkowicz-Ropela, członek jury konkursu.
W tym roku do Lini, w ramach konkursu, wpłynęło 478 prac z całej Polski. Było to o 130 więcej niż w 2023 roku. Jury miał twardy orzech do zgryzienia oceniając prace.
— Na to, żeby był [haft - dop. red.] zgodny z kanonem. Wytyczają go w dużej mierze wzorniki haftu, tzw. teki haftu kaszubskiego. To szkoła żukowska, wejherowska, pucka. Także kompozycja, czyli w jaki sposób jest zakompowana praca. Musi posiadać harmonię kompozycji. Dużą wagę przywiązujemy też do strony technicznej - wyjaśnia Benita Grzenkowicz-Ropela.
Tymczasem wystawa pokonkursowa 29 Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego przez najbliższy miesiąc dostępna będzie do oglądania w Gminnym Domu Kultury w Lini, a następnie ma trafić także do innych domów kultury w naszym regionie.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.