27.05.2024 07:55 0 Materiał partnera

Produkty zwiększające bezpieczeństwo w porcie

Materiał Partnera

Pracownicy portowi wykonują ciężką pracę fizyczną pod presją czasu, a do tego zmagają się z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi: wilgocią, deszczem, silnym wiatrem. Dlatego bardzo ważne jest, aby pracodawca zapewnił swojej załodze skuteczne środki bezpieczeństwa, dzięki którym można zminimalizować ryzyko ciężkich wypadków. Jakie produkty i systemy mogą zwiększyć bezpieczeństwo w porcie?

Odpowiednie środki ochrony osobistej

Odpowiednia odzież robocza to podstawa bezpiecznej pracy. Istotnym zagrożeniem w porcie jest mokre i śliskie podłoże, dlatego pracownicy powinni posiadać obuwie z podeszwą antypoślizgową. Z uwagi na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych należy również zapewnić pracownikom odpowiednią odzież, w tym na przykład odzież termoizolacyjną oraz nieprzemakalną odzież wierzchnią (sztormiaki), a także ciepłe czapki. Odzież powinna być wykonana z materiału w jaskrawym kolorze lub mieć elementy odblaskowe. Pracownik powinien być również wyposażony w rękawice robocze chroniące przed zimnem i otarciami. Nie można zapominać również o kaskach, a także dopasowanych okularach, które będą zabezpieczać wzrok przed wiatrem, pyłem czy odłamkami.

Lampy ostrzegawcze do suwnic

W portach rozładunkiem towarów z jednostek pływających zajmują się w dużej mierze operatorzy suwnic. Niestety podczas podnoszenia i opuszczania ciężkich ładunków może dojść do przygniecenia pracownika poruszającego się pieszo lub w pojeździe (np. wózku widłowym). Dlatego wszędzie tam, gdzie transport odbywa się z udziałem dźwignic, warto zastosować lampy ostrzegawcze, które wyznaczają obszar roboczy urządzenia za pomocą intensywnego oświetlenia. Oznaczenie świetlne jest dobrze widoczne także w trudnych warunkach pogodowych i oświetleniowych, dzięki czemu inni pracownicy nie przegapią przemieszczającego się ładunku. Lampy ostrzegawcze do suwnic wspierają również operatora, ponieważ ułatwiają ustawienie żurawia oraz zapewniają większy komfort psychiczny.

System ostrzegawczy dla pieszych i wózków widłowych IPAS

Składowanie ładunków w magazynach czy na specjalnie wydzielonych placach w porcie to zadanie dla operatorów wózków widłowych. Niestety ze względu na panujący hałas, trudne warunki pogodowe czy pośpiech pracownicy w pojazdach mogą wchodzić w kolizje z innymi pracownikami portu. Żeby ograniczyć ryzyko poważnych wypadków, warto wdrożyć system ostrzegawczy dla pieszych i wózków widłowych IPAS. Dzięki temu rozwiązaniu pracownik przemieszczający się pieszo lub w pojeździe zostanie w porę ostrzeżony, że znajduje się zbyt blisko innego pracownika. System może emitować alarm świetlny, dźwiękowy i wibracyjny, dzięki czemu pracownicy portu mogą z łatwością zauważyć zagrożenie.

Korzyści z zastosowania systemu IPAS w porcie to między innymi:

  • ograniczenie kolizji pomiędzy dwoma pojazdami;
  • ograniczenie kolizji pomiędzy pracownikami pieszymi a pojazdami;
  • zwiększenie bezpieczeństwa w strefach szczególnie narażonych na ryzyko kolizji (np. na skrzyżowaniach, przejazdach);
  • usprawnienie organizacji w porcie, np. przez automatyczne otwieranie bramy, wyhamowanie wózka w wybranej strefie, dodatkowe alarmy.

    System kamer do detekcji ruchu IVIEW+

    Ograniczona ilość wolnego miejsca, hałas potęgowany przez jednostki pływające, trudne warunki pogodowe - to wszystko sprawia, że pracownicy portu często nie są w stanie dostrzec zagrożenia w porę. Może to zmienić system kamer do detekcji ruchu IVIEW+, który bazuje na technologii AI oraz oprogramowaniu firmy KIGIS. Wśród wielu zalet tego systemu można wymienić m.in. łatwe i niedrogie wdrożenie oraz wszechstronne zastosowanie. Dzięki szerokokątnym kamerom pracownicy zyskują dodatkową „parę oczu”, która pozwala na zauważenie zbliżającego się pracownika. W razie wykrycia ryzyka kolizji system emituje alarm, co pozwala na szybką reakcję i uniknięcie wypadku. Jeżeli warunki w porcie są wyjątkowo trudne, system można wyposażyć w dodatkową kamerą, głośnik i lampę LED, aby maksymalnie zwiększyć skuteczność ostrzegania.


  • Czytaj również: