25.05.2024 09:05 5 PM

Zobacz jak wypoczywali w Juracie 86 lat temu [FILM]

Jurata/ Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Piękne gazony, dobre drogi, korty tenisowe. Wszystko to powstało na piaskach. Wznoszą się pałace i wille otoczone ogrodami, nieraz o egzotycznej florze" - to opis przedwojennej Juraty, który czyta lektor na filmie z 1938 roku.

Nagranie pokazujące Juratę sprzed 86 lat zostało udostępnione na stronie na Facebooku - "Gdynia na małym ekranie". Pokazuje jak wyglądała miejscowość jeszcze przed wojną. Widać kadry z kilku miejsc, z drogi prowadzącej nad wodę, z kortów tenisowych. Jest też widok na pensjonaty czy domki letniskowe.

Na filmie dokumentalnym sprzed wojny pokazano również posiadłość Wojciecha Kossaka - polskiego malarza. Jego letni dom znajdował się przy ulicy Świętopełka 13 w Juracie. Nie tylko tam odpoczywał, ale też tworzył. Informuje o tym tabliczka umieszczona obecnie na obiekcie.

Film z Juraty z 1938 roku:

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...