22.03.2024 15:00 32 JD/TTM
Tablica poświęcona dacie 31 sierpnia 1980 roku, czyli powstaniu NSZZ „Solidarność”, odsłonięta została przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Roppla w Luzinie.
Na schodach pamięci pokoleń przy bibliotece w Luzinie miała miejsce prezentacja kolejnego stopnia, który poświęcony jest powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego 'Solidarność'.
— Trzeba pamiętać, że w roku 80 bardzo dużo mieszkańców w stoczni Gdynia, w porcie czy innych zakładach pracy, które również strajkowały. chcemy po prostu upamiętnić ich postawę w roku 1980. Powstanie 'Solidarności' to było zapoczątkowanie tego wielkiego ruchu, który później przerodził się w roku 1990 w wolną Polskę i też wolny niezależny samorząd - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.
— Rok 1980 pamiętam, bo już pracowałem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i też strajkowaliśmy. Także to [nowa tablica na schodach - dop. red.] jest jakby dalszym etapem. To uzupełnienie tego co już na tych schodach jest. Ta data jest bardzo ważna - dodaje Teofil Sirocki, były działacz NSZZ Solidarność.
Po uroczystym przecięciu wstęgi wydarzenie przeniosło się do luzińskiej biblioteki. Tam odbyła się konferencja, podczas której uczestnicy wydarzeń z 1980 roku wspominali o swoich przeżyciach związanych z 'Solidarnością'.
Dodajmy, że na Schodach Pamięci pozostało jeszcze kilkanaście stopni, które czekają na swoją pamiątkową tablicę.
— Jeszcze może zdarzyć się wiele ciekawych inicjatyw i rzeczy o których warto pamiętać. Chodzi o to, że jak ktoś będzie wchodził tymi schodami do budynku biblioteki zobaczy jak wyglądała historia Luzina, kiedy była pierwsza wzmianka, kiedy powstał kościół, czy kiedy pierwsza kolei przejechała przez Luzino - podkreśla wójt.
Przy każdej tablicy znajdują się kody QR, który po zeskanowaniu wyświetla informacje na temat wspomnianego wydarzenia.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.