12.03.2024 14:30 13 TS
Z okazji przypadającej 12 marca 2024 roku 79. rocznicy wyzwolenia Wejherowa spod okupacji hitlerowskiej złożono kwiaty w miejscach pamięci. Władze miasta, żołnierze i grupka mieszkańców oddali hołd poległym, którzy spoczywają na Starym Cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie.
— Co roku spotykamy się tutaj na cmentarzu, żeby pokazać, że pamiętamy o tych, którzy stracili to co najważniejsze, czyli życie w czasie drugiej wojny światowej. 79 lat temu cała tragedia związana z okupacją hitlerowską na terenach miasta Wejherowa się zakończyła. Zostały groby tych, którzy walczyli o tę niepodległość, czyli żołnierzy 1. Morskiego Pułku Strzelców i tych, którzy stracili swoje życie, kiedy na koniec wojny w styczniu 1945 roku szli w Marszu Śmierci ze Stutthofu do Lęborka, gdzie było miejsce zgrupowania. Wówczas szło 33 tys. osób, z czego ponad połowa, bo 17 tys. nie przeżyła tego marszu - wspomina w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.
Wejherowo spod okupacji hitlerowskiej zostało wyzwolone 12 marca 1945 roku. W walkach o miasto wzięły udział I Gwardyjska Armia Pancerna, wchodząca w jej skład I Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte oraz jednostki 40 gwardyjskiego korpusu 19 Armii Czerwonej. Jak możemy przeczytać w 'Bedekerze Wejherowskim' autorstwa Reginy Osowickiej 'wojska radzieckie i polskie weszły do miasta od strony cementowni około godz. 6'.
— Na ulicach leżały zwłoki ludzi i sporo koni. Wszędzie były rozbite samochody i sprzęt wojenny oraz zwalone słupy telegraficzne i linii elektrycznych. Dewastowano zakłady pracy, grabiono sklepy i opuszczone mieszkania. Paliło się kilkanaście domów (m.in. na rynku) oraz fabryka wódek i likierów Hochschulza przy obecnym deptaku - czytamy w publikacji.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.