08.03.2024 07:00 6 TS
Jedna z nich była autorytetem w dziedzinie sztuki ludowej Kaszub, inna była badaczką dziejów miasta, kolejna nauczycielką języka polskiego rozstrzelaną w Lesie Piaśnickim, a jeszcze inna została uznana za jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Nazwiskami tych wybitnych kobiet nazwano elementy infrastruktury miejskiej w Wejherowie. Z okazji Dnia Kobiet przypominamy ich sylwetki.
Pomiędzy Filharmonią Kaszubską a Powiatowym Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Sobieskiego w Wejherowie znajduje się skwerek im. Reginy Osowickiej. Do użytku został oddany we wrześniu 2015 roku. Skwer zdobią kolorowa fontanna oraz ławeczka z rzeźbą dziennikarki i pisarki wejherowskiej.
Regina Osowicka na świat przyszła 10 października 1932 roku w Wejherowie. Była nie tylko dziennikarką, ale również nauczycielką, publicystką i prelegentką. Jest autorką 11 książek poświęconych historii Wejherowa w tym Bedekera Wejherowskiego oraz biografii postaci związanych z miastem. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz – za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury polskiej i zachowania dziedzictwa kulturowego, za szczególne osiągnięcia w pracy oświatowej i społecznej – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarła 1 lipca 2014 roku. Spoczywa na cmentarzu śmiechowskim.
W grodzie Wejhera znajdziemy też kilka ulic, które zostały nazwane nazwiskami wybitnych kobiet. Na Śmiechowie Północ przy rondzie im. ks. Hilarego Jastaka jest ul. Otylii Szczukowskiej.
Była autorytetem w dziedzinie sztuki ludowej Kaszub, szczególnie rzeźby. Pracowała m.in. w Wojewódzkim Domu Twórczości Ludowej w Gdańsku. Na emeryturze założyła w Wejherowie szkółkę rzeźbiarską dla uzdolnionej młodzieży. Zmarłą w wieku 74 lat w 1974 roku. Została pochowana na cmentarzu śmiechowskim.
Z kolei w okolicy tzw. boiska 'Jamajka' na osiedlu Kaszubskim jedna z ulic nosi nazwę Stanisławy i Kazimiery Panek. Obie były nauczycielkami w szkole średniej dla dziewcząt w Wejherowie. Kazimiera była też radną miasta i członkiem Polskiego Związku Zachodniego. Siostry Panek zostały rozstrzelane w Lesie Piaśnickim na początku II wojny światowej w Wejherowie przez hitlerowców.
Spacerując lub jadąc samochodem po północnej części Wejherowa na Śmiechowie możemy natrafić na ulicę Marii Konopnickiej. Urodziła się 23 maja 1842 w Suwałkach. Konopnicka była polską poetką i nowelistką okresu pozytywizmu, krytyczką literacką, publicystką i tłumaczką oraz jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.