28.02.2024 12:00 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jakie atrakcje na Kaszubach - jak warto spędzić tu czas?

Materiał Partnera

Kaszuby to wyjątkowy region na północy Polski, który od dawna zachwyca bogactwem przyrody i historią. Od jakiegoś czasu przeżywają prawdziwy renesans, przyciągając miłośników kaszubskiej kultury, a także wielbicieli aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów i jak warto spędzić tutaj czas?

Słowiński Park Narodowy

To jeden z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce i prawdziwa perła kaszubska, która przypadnie do gustu wszystkim osobom uwielbiającym ciszę i relaks z dala od turystycznego zgiełku. Cały park przecinają liczne szlaki wiodące przez Mierzeję Łebską oraz cały szereg jezior, wśród których znajdują się jezioro Dołgie Wielkie, Łebsko czy Gardno. Teren jest tutaj bardzo zróżnicowany, a obejmuje między innymi łąki, bagna, torfowiska czy bory i lasy. Pas mierzei z ruchomymi wydmami sprawia, że można tutaj poczuć iście pustynny klimat, a w całym parku można zaobserwować wiele gatunków ptaków, takich jak rybołowy, mewy srebrzyste, sowy czy orły.

Spływy kajakowe

To atrakcja dla osób spragnionych mocniejszych wrażeń, która pozwala na eksplorowanie Kaszub i poznawanie ich z zupełnie innej strony. Warunki są tutaj idealne do tego rodzaju aktywności, dlatego na Kaszubach nie brakuje firm organizujących pełne emocji spływy. Są wśród nich firmy organizujące spływy na Kaszubach, które kompleksowo organizują całą imprezę, począwszy od dostarczenia uczestnika wraz ze sprzętem w miejsce odpłynięcia do odbioru uczestnika z mety spływu i dowiezienie go do parkingu, na którym znajduje się jego samochód. W rezultacie turyści mogą liczyć na stuprocentowy komfort, wygodę, a przede wszystkim na znakomitą zabawę.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Jest to najstarszy skansen w całej Polsce, który zapewnia turystom podróż w czasie, a został założony na początku dwudziestego wieku. Na ogromny obszarze znajduje się poonad pięćdziesiąt obiektów architektury ludowej z Kaszub i nie tylko. Do cenionych eksponatów placówki należą na przykład drewniany kościół z osiemnastego wieku, szkoła czy tartak. Świetnie utrzymane obiekty pełne oryginalnych przedmiotów codziennego użytku sprawiają wrażenie, jakby mieszkańcy dawnej wsi zaledwie przed momentem opuścili swoje domostwa. Usytuowany nad jeziorem skansen to pozycja obowiązkowa dla miłośników historii. Ponadto dzieci mogą tutaj wziąć udział w licznych warsztatach malowania na szkle czy też robienia papierowych kwiatów, które dawniej były modną dekoracją w wiejskich domach.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park ten został utworzony w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i od tamtej pory przyciąga tysiące turystów rocznie. To kraina sosnowych borów i jezior, którą można zwiedzać kajakami, pieszo czy też na rowerach. Stanowi idealną destynacją wakacyjną dla osób kochających polską przyrodę, tym bardziej, że można tutaj obserwować dziesiątki gatunków roślin, z których część należy do rzadkich. Ponadto na terenie Borów Tucholskich żyje niemal czterdzieści gatunków ssaków, jedenaście gatunków płazów, ponad czterdzieści gatunków motyli i aż osiemdziesiąt sześć gatunków ptaków. Spacer po parku to okazja do zobaczenia na żywo wielu skarbów natury, z którymi na co dzień ludzie raczej nie mają do czynienia.

Hel

Półwysep Helski to charakterystyczna, piaszczysta kosa o długości liczącej trzydzieści pięć kilometrów, która powstała w wyniku działania prądów morskich. Ten niepozorny obszar Polski, który sprawia, że kontury naszego państwa na mapie są jeszcze ciekawsze, naszpikowany jest atrakcjami turystycznymi. Znajdują się tutaj port, skansen, fokarium i wiele restauracji serwujące tradycyjne dania kaszubskie. Przede wszystkim zaś na miejscu dech w piersiach zapierają imponujące widoki na Morze Bałtyckie.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Znajduje się na terenie Domu Zakonnego pokrzyżackiego zamku. Jest najlepszym dowodem na to, że niesamowita historia Kaszubów sięga średniowiecza. Na miejscu można podziwiać wystawy poświęcone rolnictwu, rzemiosła wiejskiego, sztuki sakralnej oraz świeckiej. Na terenie dawnego zamku regularnie odbywają się też wystawy czasowe, a miejsce to stanowi idealny wstęp do poznawania kultury kaszubskiej.


Czytaj również: