28.02.2024 16:00 3 TS

W szpitalu w Wejherowie wykonali już ponad 100 operacji z użyciem robota

źródło: Szpital Specjalistyczny w Wejherowie

Już ponad 100 operacji wykonali specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie z użyciem ramienia robotycznego MAKO. - Możliwość korzystania z wsparcia robotycznego, opartego na obrazowaniu tomografii komputerowej daje chirurgowi nieporównywalną do innych systemów ilość danych roboczych już przed zabiegiem - przekonują lekarze.

Jak wyjaśnia zastępca ordynatora na wejherowskim oddziale ortopedii dr Daniel Jaglarz od ponad 2,5 roku w wejherowskim szpitalu implantowane są endoprotezy stawu kolanowego z użyciem nowych technik posadowienia implantów, wykonywanych z 'powodzeniem od kilku lat w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, z dużą korzyścią dla chorych'.

Wprowadzenie systemu robotycznego było naturalną konsekwencją transformacji techniki operacyjnej. Potrzebowaliśmy narzędzia, które zapewni prawidłowe zaplanowanie i wykonanie cięć kostnych w sposób powtarzalny i zgodny z planem. I właśnie takie narzędzie dzięki determinacji wielu osób, pozytywnej decyzji marszałka Mieczysław Struk i zarządu „Szpitali Pomorskich” Jolanta Sobierańska Grenda mamy do dyspozycji od końca października 2023 roku. Jesteśmy przekonani, że droga którą obraliśmy jest słuszna, bowiem jest już udowodniona w piśmiennictwie zagranicznym, a teraz dodatkowo by to potwierdzić prowadzimy w tym zakresie własne badania - podkreśla dr Jaglarz.

Specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie z użyciem ramienia robotycznego MAKO z wykorzystaniem najnowocześniejszych filozofii technik implantacji wykonali już ponad 100 takich operacji. Jak podkreśla ordynator wejherowskiego oddziału dr Roman Grzybowski 'możliwość korzystania z wsparcia robotycznego, opartego na obrazowaniu tomografii komputerowej daje chirurgowi nieporównywalną do innych systemów ilość danych roboczych już przed zabiegiem, których modyfikacja możliwa jest na każdym etapie operacji'.

Dodatkowo jesteśmy w stanie planować i skutecznie wykonywać cięcia w płaszczyznach: poprzecznej i strzałkowej aby optymalnie ustawiać implanty rotacyjnie i w odpowiednim pochyleniu co jest przedmiotem najnowszych badań naukowych – mówi dr Grzybowski. - Stosując systemy konwencjonalne czy nawigacyjne nie można wykonać nowych technik w powtarzalny sposób.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...