17.10.2023 11:00 7 PM
System robotyki do wykonywania endoprotez stawowych będzie wykorzystywany w szpitalu w Wejherowie. To pierwszy taki sprzęt w Polsce i drugi w Europie Środkowo-Wschodniej.
Najnowocześniejszy w Europie system robotyki do wykonywania endoprotez stawowych, będzie wykorzystywany przez specjalistów Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w wejherowskim szpitalu.
Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Specjalistycznego im F. Ceynowy w Wejherowie, od lat poszukuje optymalnej drogi leczenia operacyjnego zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego i biodrowego.
— Zaowocowało to między innymi wprowadzeniem w 2016 roku nowej przed i pooperacyjnej metody oceny radiologicznej, polegającej na przedoperacyjnym planowaniu instrumentacji chorych stawów kolanowych oraz pooperacyjnej ocenie pozycji implantów w oparciu o wystandaryzowane, kończynowe rentgenogramy. Powyższe stawia ośrodek ortopedyczny w Wejherowie w czołówce podmiotów leczniczych w kraju - informują Szpitale Pomorskie.
System ten polega na wykonywaniu operacji z użyciem ramienia robotycznego, nawigowanego na podstawie badania tomografii komputerowej w czasie rzeczywistym, które pozwala chirurgowi na wykonanie cięć kostnych z niezwykłą dokładnością rzędu dziesiątej części milimetra, pozycjonowanie elementów endoprotezy z dokładnością <1 stopnia, umożliwia też chirurgowi uniknięcie powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów i naczyń oraz wielu innych, eliminując błąd ludzki.
— Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w szpitalu w Wejherowie, od niespełna 10 lat kontynuuje obraną wówczas drogę do ciągłego doskonalenia w wykonywaniu operacji na najwyższym poziomie. Obecnie Spółka dysponuje personelem posiadającym niezbędną wiedzę, włączając w to tytuły naukowe, zaplecze kadrowe i lokalowe (nowy blok operacyjny), a przede wszystkim chęć do pracy na rzecz chorych, aby zapewnić pacjentom możliwie najlepszą usługę medyczną pod postacią aloplastyki stawowej, z zastosowaniem robotyki – podają Szpitale Pomorskie.
Wartość zakupu robota to ponad 5,1 mln zł.