12.02.2024 10:10 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Piękne grodzenia tradycyjne z siatki ogrodzeniowej

Materiał Partnera

Pejzaż za naszymi oknami ciągle się zmienia, powstają nowe domy, szkoły i inne budynki użyteczności publicznej. Niezmienne powstającym nowym posesją towarzyszą ogrodzenia, które są wisienką na torcie - dodają uroku i wykańczają krajobraz. Mieliśmy już lata gdzie Polacy grodzili płytami betonowymi, panelami czy też ogrodzenia wykonywali z odpadów z zakładów ślusarskich. Zawsze jednak towarzyszyła im najbardziej popularna i wszechstronna siatka ogrodzeniowa. Wraz z postępem drut ocynkowany zastąpiono powlekanym tworzywem PCV, powstały nowe wzory i kolory. Siatka ślimakowa nigdy nie została zapomniana, a teraz można nawet powiedzieć, że wróciła do łask. Nic dziwnego: Ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej jest praktyczne, mocne, estetyczne i wszechstronne. Dodatkowo finalnie nie jest drogie i bardzo łatwe w montażu. Właśnie wszechstronność, trwałość i łatwość montażu czynią je popularnym wyborem dla osób poszukujących skutecznej ochrony i estetycznego wykończenia swojej posesji. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi ogrodzeń, ich montażowi oraz niezbędnym akcesoriom.

Montujemy ogrodzenia z siatki ślimakowej - krok po kroku

Montaż siatki ogrodzeniowej możemy wykonać bez większych problemów samodzielnie, zwłaszcza przy właściwym przygotowaniu oraz stosowaniu się do kilku kluczowych kroków. Wiele lat temu wymyślono siatkę właśnie po to aby samodzielnie ją montować – najlepiej ze szwagrem, a nie zlecać tę pracę firmom.

Co zrobić by sprawnie wybudować ogrodzenie z siatki:

 1. Planowanie: To bardzo ważny moment całego przedsięwzięcia. Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie trasy ogrodzenia oraz dokonanie pomiarów. Należy ustalić trasę, wyznaczyć miejsca na słupki oraz pamiętać o ewentualnych bramach czy furtkach. Dokładnie ustalmy ile ma być słupków narożnych i jaka jest całkowita długość ogrodzenia.
 2. Wybór rodzaju ogrodzenia: Należy wybrać odpowiednią siatkę ogrodzeniową oraz słupki, ustalić wysokość ogrodzenia. Siatka ogrodzeniowa może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drut ocynkowany lub drut powleczony PCV. Słupki ogrodzeniowe koniecznie wybierzmy metalowe, na drewniane czy betonowe szkoda naszego czasu i pieniędzy. Koniecznie ustalmy wymaganą wysokość słupków, ilość i szerokość bram i furtek. Na tym etapie zastanówmy się także czy będziemy wykonywać podmurówkę. Można ja ułożyć z gotowych prefabrykatów lub po prostu wylać z betonu.
 3. Wyrównanie terenu: Aby podczas montażu prace szły sprawnie należy oczyścić teren z roślinności oraz ewentualnych przeszkód i najlepiej maszynowo wyrównać teren. W przypadku podłoża trudnego, np. zboczy, może być konieczne zaplanowanie tzw. uskoków. Czyli miejsc gdzie siatka ostanie rozpleciona i wykonany zostanie schodek.
 4. Montaż słupków: Najlepiej zacząć od słupków narożnych i początkowych, ułoży nam to pracę i zmniejszy ryzyko pomyłek. Słupki są podstawą ogrodzenia, w końcu to na nich będzie się opierała siatka dlatego tak ważne jest ich solidne zamocowanie. Otwór pod słupki najlepiej wiercić specjalnym świdrem glebowym lub wiertnicą. W otworach w ziemi słupki osadzamy i stabilizujemy suchym betonem. Pamiętajmy o dokładnym ubiciu suchego betonu i zalaniu go wodą.
 5. Rozciągnięcie siatki: Zanim będziemy rozpinać siatkę, najlepiej zacząć od rozwinięcia i napięcia drutu naciągowego – przynajmniej górnego. Siatkę ogrodzeniową rozwija się zaczynając od jednego końca - wybranego słupka początkowego. Należy ją odpowiednio naciągnąć pionowym drutem napinającym wplecionym miedzy oczka siatki i przymocować do słupków za pomocą obejm lub wkrętów
 6. Wykończenie: Na zakończeniu ogrodzenia warto zamocować specjalne nakładki na słupki (kapselki zwane także kapturkami do słupków ) oraz ewentualnie dodatkowe zabezpieczenia. Jeżeli ogrodzenia ma posiadać bramy i furtki pamiętajmy by słupki osadzać i betonować razem ze słupkami startowymi siatki. Unikajmy mocowania drutów naciągowych i samej siatki bezpośrednio do słupków bramowych, siatka i drut pracują temperaturowo i potrafią zimą wyprężyć słupek i brama przestanie się zamykać.
 7. Materiał Partnera

Akcesoria Niezbędne do Budowy Ogrodzenia z Siatki Ogrodzeniowej

  Podczas budowy ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej przydać się mogą również pewne akcesoria, które ułatwią proces i poprawią jego jakość:

 • Obejmy do mocowania siatki: Są one niezbędne do solidnego przymocowania siatki do słupków, zapewniając stabilność ogrodzenia.
 • Nakładki na słupki: Tzw. kapturki służą nie tylko jako ozdoba, ale także chronią zakończenia słupków przed działaniem czynników atmosferycznych – głownie chodzi o wodę deszczową, która może powodować korozję słupka od wewnątrz, co z czasem może doprowadzić do całkowitego przewrócenia się ogrodzenia.
 • Bramy i furtki: Jeśli planujemy przejście przez ogrodzenie, konieczne będzie wybranie odpowiedniej bramy lub furtki, a także odpowiednich zawiasów i zamków. Miejmy to wybrane i najlepiej zakupione przed rozpoczęciem prac. Trzeba znać dokładny wymiar i sposób otwierania gdyż osadzony łupek w betonie nie da się już łatwo przesadzić.
 • Fundamenty do Słupków: W przypadku miękkiego podłoża lub specjalnych warunków terenowych, fundamenty mogą być konieczne dla zapewnienia stabilności ogrodzenia.
 • Drut kolczasty i ostrzowy: W niektórych przypadkach dodatkowe zabezpieczenia mogą być istotne dla zwiększenia bezpieczeństwa ogrodzenia. Na specjalnych wysięgnikach można zakładać dodatkowe zapory poprzez spiralne ułożenie koncentriny (drutów ostrzowych) lub naciągnięcie drutu kolczastego.
 • Wszystko co potrzebne do budowy ogrodzenia zakupimy na rabatka.pl.

Ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej to nie tylko praktyczne zabezpieczenie posesji, ale także estetyczne wykończenie każdej przestrzeni. Dzięki łatwemu montażowi i szerokiej gamie akcesoriów, mogą być dostosowane do różnorodnych potrzeb i preferencji. Warto więc rozważyć ich zastosowanie przy budowie lub modernizacji ogrodzenia.


Czytaj również: