10.01.2024 07:00 7 TS

Nie chcą oddać 118-letniego holownika 'Franusia'. Zorganizowali zbiórkę

źródło: pomaga.pl/materiały organizatora

Historia najstarszego polskiego holownika związana jest z portem we Władysławowie. Na popularnym serwisie internetowym założono zbiórkę, która ma na celu uratowanie 118-letniego 'Franuś'.

Zbiórka przeznaczona jest na ratowanie holownika 'Franusia', stacjonującego w porcie w miejscowości Władysławowo, na którym przez 45 lat pracował mój tata jako mechanik - pisze organizatorka zbiórki na portalu pomagam.pl Małgorzata Parylak.

Jak dowiadujemy się z portalu naszbaltyk.com holownik został zbudowany w 1905 roku w hamburskiej stoczni Maschinenfabrik J. H. N. Wichhorst. Wówczas, 15-metrowy holownik trafił do Polski w roku 1928 lub 1931, zakupiony przez Polsko-Skandynawskie Towarzystwo Transportowe „Polskarob”. Przez niemal 90 lat, z wojenną przerwą, pływał pod polską banderą.

Od końca lat pięćdziesiątych XX wieku służy jako jednostka pływająca w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich "Szkuner". W roku 2017 przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Miał zostać wyeksponowany w suchym doku dla zwiedzających nasz port gości przyjezdnych i mieszkańców. Niestety stało się inaczej. Przygotowany do kolejnego remontu w latach następnych, wciąż pozostawał w czynnej służbie. Jednak jego losy leżą w naszych rękach, rękach mieszkańców i przyjaciół naszego miasta, ponieważ jest pomysł sprzedaży 'Franusia' za bagatela 10 tys. euro! Oferty można składać do 12 stycznia 2024, zatem czasu jest niewiele! - czytamy w opisie zbiórki.

Organizatorka zbiórki Małgorzata Parylak wraz z grupą osób zainteresowanych historią i tradycją holownika, chcą zatrzymać tę historyczną jednostkę we Władysławowie.

Musimy zebrać kwotę ok. 80 tysięcy złotych, aby wykupić, wydokować z basenu portowego, przetransportować i wyeksponować w miejscu przeznaczonym na przyszłe Muzeum Rybołówstwa, o którym od dłuższego czasu rozmawiamy w naszej gminie z przychylnym temu pomysłowi obecnym burmistrzem- pisze organizatorka.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...