30.11.2023 10:30 2

Najmłodsi mieszkańcy Rumi dbają o środowisko. Betonowe warzywniki trafiły już do 10 rumskich szkół i przedszkoli

UM Rumia

W ramach II edycji miejskiego programu edukacji ekologicznej, najmłodsi mieszkańcy Rumi posadzili w specjalnych donicach przy swoich szkołach i przedszkolach pierwsze rośliny. Tak zwane warzywniki trafiły już do 10 miejskich placówek.

Proekologiczna akcja rozpoczęła się w listopadzie 2023 r. Jak podkreślają urzędnicy w ramach przedsięwzięcia dzieci nauczą się, jak powinno sadzić się rośliny i o nie dbać.

Wszystko odbywa się pod okiem opiekunów, którzy mają do dyspozycji odpowiednie materiały i plan. Nasadzenia to jeden z tych elementów miejskiego programu edukacji ekologicznej, który może przynieść dzieciom najwięcej zabawy i praktycznych umiejętności – podkreślają urzędnicy z UM Rumia.

Betonowe warzywniki trafiły już do łącznie do siedmiu rumskich szkół i trzech samorządowych przedszkoli.

To wybrane wcześniej przez placówki modułowe konstrukcje, które po złożeniu zamieniają się w schludny, ogólnodostępny ogródek. Wystarczy wypełnić je ziemią, przygotować zgodnie z instrukcjami i nauczyć najmłodszych podstaw ogrodniczej sztuki, aby zapełniły je rośliny. Później, obserwować rosnące efekty – zapewniają rumscy urzędnicy.

Pierwszych symbolicznych nasadzeń w ramach 2. edycji programu dokonała grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi. Młodzież spotkała się z koordynatorką programu Anną Borys, by wspólnie posadzić kolorowe chryzantemy oraz ozdobne kapusty warzywniku przy swojej placówce.

Charakterystyczne, jesienne gatunki wypełniły ogródek i będą cieszyć oko aż do wiosny, gdy w ramach programu edukacji ekologicznej grupy przy wszystkich placówkach zaczną regularnie uprawiać swoje nowe ogródki. Razem z kiełkowaniem roślin przedszkolaki i uczniowie pierwszych oraz drugich klas zdobędą nową wiedzę i będą mogli pochwalić się swoimi własnymi nasadzeniami – dodają urzędnicy z Rumi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...