14.09.2023 16:00 11 OR/Tomasz Smuga/OSP Leśniewo
Strażacy z OSP Leśniewo kolejny raz stanęli do boju z naturą. Zawiadomieni przez mieszkańców druhowie ruszyli do trudnej akcji usunięcia gniazda os i szerszeni.
— Tym razem mieliśmy do czynienia z ogromnym wyzwaniem - usuwaniem gniazda os i szerszeni o imponujących rozmiarach, osiągnął on ponad pół metra długości. Znajdował się na strychu budynku mieszkalnego. Procedura usunięcia polegała na podsunięciu pod gniazdo dużego worka, odcięciu gniazda długim nożem i wypuszczeniu owadów w bezpiecznym miejscu — mówi Przemysław Wojtynski, prezes OSP Leśniewo.
To zadanie nie było łatwe, jednak, jak informują druhowie, mają w podobnych akcjach spore doświadczenie.
— W mijającym sezonie kilkanaście razy wyjeżdżaliśmy do usuwania gniazd os i szerszeni. Były one różnej wielkości, często dużo większe niż to z ostatniej akcji — dodaje Przemysław Wojtynski.
Strażacy z terenu powiatu wejherowskiego wyjeżdżali do interwencji związanych z pszczołami, osami czy szerszeniami od maja do końcówki sierpnia 2023 około 50 razy.
— *Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, duże zbiorowiska dzieci, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych - informuje st. kpt. Mirosław Kuraś, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.
W pozostałych przypadkach, zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.
Jak podkreślają strażacy, w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.