14.09.2023 16:00 11 OR/Tomasz Smuga/OSP Leśniewo

Strażacy usunęli półmetrowe gniazdo os i szerszeni

fot. OSP Leśniewo

Strażacy z OSP Leśniewo kolejny raz stanęli do boju z naturą. Zawiadomieni przez mieszkańców druhowie ruszyli do trudnej akcji usunięcia gniazda os i szerszeni.

Tym razem mieliśmy do czynienia z ogromnym wyzwaniem - usuwaniem gniazda os i szerszeni o imponujących rozmiarach, osiągnął on ponad pół metra długości. Znajdował się na strychu budynku mieszkalnego. Procedura usunięcia polegała na podsunięciu pod gniazdo dużego worka, odcięciu gniazda długim nożem i wypuszczeniu owadów w bezpiecznym miejscu — mówi Przemysław Wojtynski, prezes OSP Leśniewo.

To zadanie nie było łatwe, jednak, jak informują druhowie, mają w podobnych akcjach spore doświadczenie.

W mijającym sezonie kilkanaście razy wyjeżdżaliśmy do usuwania gniazd os i szerszeni. Były one różnej wielkości, często dużo większe niż to z ostatniej akcji — dodaje Przemysław Wojtynski.

Strażacy z terenu powiatu wejherowskiego wyjeżdżali do interwencji związanych z pszczołami, osami czy szerszeniami od maja do końcówki sierpnia 2023 około 50 razy.

— *Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, duże zbiorowiska dzieci, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych - informuje st. kpt. Mirosław Kuraś, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.

W pozostałych przypadkach, zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

Jak podkreślają strażacy, w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...