24.07.2023 15:00 15 PM

Powstała strona poświęcona tradycji pokłonu feretronów

Fot. powiat wejherowski

Feretrony coraz bliżej listy kulturowego dziedzictwa. Powstała strona internetowa poświęcona tej tradycji, a powiat zachęca obraźniczki i obraźników do dzielenia się swoją historią.

Jest to kolejny krok powiatu wejherowskiego w realizacji projektu pn. „Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub”.

Uruchomiona została strona internetowa dedykowana tej inicjatywie. Od teraz można tam znaleźć bieżące informacje o postępach w realizacji projektu oraz uzyskać więcej informacji o jego przebiegu - czytamy na Facebooku powiatu wejherowskiego.

Strona dostępna jest pod adresem: www.poklonferetronow.pl.

Sukces przedsięwzięcia zależy od pozyskania do współpracy jak największej ilości osób i środowisk zaangażowanych w pielgrzymowanie na Kalwarię Wejherowską.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pielgrzymi przybyli na Kalwarię na odpust liczący setki lat

Dlatego bardzo prosimy o jak najszersze rozpowszechnianie informacji o projekcie, informowanie o naszych działaniach w swoim środowisku oraz zachęcanie obraźniczek i obraźników do dzielenia się swoją historią poprzez wypełnienie biogramu na stronie - czytamy na stronie powiatu wejherowskiego.

Tradycja pielgrzymkowa oraz pokłony feretronów mają szansę wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Lista jest następstwem ogłoszonej w 2003 roku konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nakłada na państwa-sygnatariuszy obowiązek ochrony i inwentaryzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego, takie jak tradycje, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, umiejętności związane z rzemiosłem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Feretrony coraz bliżej listy kulturowego dziedzictwa

Polska podpisała Konwencje UNESCO w 2011 roku, a pierwszego wpisu dokonano w 2014 roku. Na dzień dzisiejszy lista obejmuje 49 wpisów, które budują poczucie tożsamości, wspierają kulturę ludową i jej twórców. Lista jest prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Województwo pomorskie ma trzy wpisy: Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, Carillonowa muzyka w Gdańsku i Tradycyjne szkutnictwo z Pucka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...