14.06.2023 12:30 24 OR
Pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarii Wejherowskiej od kilku lat skupiają uwagę nie tylko licznie przybywających do Wejherowa pątników, ale również internautów. Tradycja pielgrzymkowa oraz pokłony feretronów mają szansę wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Właśnie w tym celu Starostwo Powiatowe w Wejherowie zorganizowano kolejną już konferencję poświęconą przybliżeniu tego tematu lokalnym samorządowcom i działaczom kultury. Nie zabrakło również przedstawicieli Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, którzy podkreślali zasadność wpisu na listę tej wyjątkowej tradycji.
— Z pewnością lista dziedzictwa niematerialnego będzie istotna dla całego województwa pomorskiego i rozwoju turystyki w regionie. Cieszymy się, że starostwo powiatowe dba o tożsamość regionalną, swoją historię i zwyczaje, które zanikają. Na szczęście są działania upamiętniające ten piękny zwyczaj, jak chociażby powstanie filmu o feretronach, który został nagrodzony na wielu festiwalach - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wstępna ocena ekspertów wskazuje, że tradycja kwalifikuje się do wpisu na listę.
— Jest to konferencja inaugurująca tę procedurę. Zaprosiliśmy przedstawicieli parafii oraz obraźników i obraźnice, aby poświadczyli nam kontynuowanie tej wyjątkowej tradycji – mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Gabriela Lisius, starosta wejherowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pielgrzymi przybyli na Kalwarię na odpust liczący setki lat
Powiat Wejherowski na realizację projektu otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu kultura ludowa i tradycyjna.
Lista jest następstwem ogłoszonej w 2003 roku konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nakłada na państwa-sygnatariuszy obowiązek ochrony i inwentaryzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego, takie jak tradycje, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, umiejętności związane z rzemiosłem.
Polska podpisała Konwencje UNESCO w 2011 roku, a pierwszego wpisu dokonano w 2014 roku. Na dzień dzisiejszy lista obejmuje 49 wpisów, które budują poczucie tożsamości, wspierają kulturę ludową i jej twórców. Lista jest prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Województwo pomorskie ma trzy wpisy: Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, Carillonowa muzyka w Gdańsku i Tradycyjne szkutnictwo z Pucka.