25.05.2023 11:00 6 Tomasz Smuga/TTM

Pielgrzymi przybyli na Kalwarię na odpust liczący setki lat

telewizjattm.pl/Marek Trybański

Tradycja pielgrzymowania do Wejherowa na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego liczy setki lat. W niedzielę, 21 maja 2023 roku, w Kościele Trzech Krzyży na Kalwarii Wejherowskiej została odprawiona suma odpustowa.

W dniach 19 - 21 maja 2023 roku w Wejherowie odbywał się odpust Wniebowstąpienia Pańskiego. Przybywają na niego głównie pielgrzymi z południowych i środkowych Kaszub - Kościerzyny, Żukowa, Przodkowa, Grzybna, Oliwy, Chełmna, Gdyni, Szemudu, Bojana, Kielna, Koleczkowa, Lini, Strzepcza, Strzebielina, Sychowa, Sierakowic, Nowego Dworu Wejherowskiego, Luzina, Bolszewa, czy Gościcina.

Kulminacyjnym punktem odpustu była suma odpustowa, która została odprawiona w niedzielę, 21 maja 2023 roku, przy kościele Trzech Krzyży na Kalwarii Wejherowskiej.

Jest to odpust patronalny. Matka Boska Wejherowska jest patronką powiatu. Ale to też najstarszy odpust, na który przybywają pielgrzymi z całych Kaszub z pięknymi feretronami i piękną tradycją pokłonu feretronów. To jest tradycja, którą chcemy wpisać do na Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

WIĘCEJ PISALIŚMY O TYM: Pielgrzymowanie i pokłony feretronów kandydatem na listę dziedzictwa kulturowego

Najstarsza pielgrzymka z Oliwy odwiedziła Kalwarię Wejherowską po raz 355. Na odpust do Wejherowa przybyło ponad 30 grup pielgrzymkowych.

ZOBACZ TEŻ: Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego w Wejherowie na zdjęciach

Myślę, że wszyscy pielgrzymują na Kalwarię, tak jak pielgrzymowali ich ojcowie i dziadowie, żeby spotkać się z panem Bogiem, przekazać mu swoje intencje i zawierzyć los Matce Boskiej Wejherowskiej - dodaje starosta wejherowski.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. bp. Józef Szamocki z Torunia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...