26.05.2023 11:00 2 Tomasz Smuga

Jubileuszowy mecz strażaków na Wzgórzu Wolności

OSP Wejherowo

Tym razem druhowie z OSP Wejherowo odzież i strażacki ekwipunek zamienią na strój sportowy i piłkarskie obuwie. Na wejherowskim Wzgórzu Wolności odbędzie się mecz z okazji 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z grodu Wejhera.

Na murawie boiska, na którym na co dzień trenują i grają zawodnicy WKS Gryfa Wejherowo, tym razem swoje piłkarskiej umiejętności zaprezentują druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie i inni strażacy. Zmierzą się z drużyną przyjaciół i sympatyków jednostki. Spotkanie odbędzie się z okazji obchodów 150-lecia istnienia wejherowskiego OSP.

PRZECZYTAJ TEŻ: Druhowie z OSP Wejherowo zbierają... złom. Dlaczego?

We wrześniu odbędą się oficjalne uroczystości na wejherowskim rynku oraz festyn w parku miejskim. Te wydarzenia zaplanowano na 15 i 16 września 2023 roku. Z kolei wspomniane sportowe emocje czekają na nas w niedzielę, 28 maja 2023 roku. Początek meczu o godz. 16. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne podczas, którego na mieszkańców czekać będą też inne atrakcje. Wśród nich m.in. dmuchańce, popcorn, pokaz wozów strażackich i zawody dla publiczności.

Historia OSP Wejherowo

Przełomowym rokiem dla ochrony przeciwpożarowej Wejherowa był rok 1842. Wówczas miasto dokonało zakupu pierwszej sikawki ręcznej, która przez długie lata służyła obowiązkowej straży pożarnej w gaszeniu pożarów na terenie miasta i okolicznych miejscowości.

W roku 1873 miasto Wejherowo liczyło ponad 6 tysięcy mieszkańców oraz ponad 500 nieruchomości. W trosce o zabezpieczenie tak dużego majątku przed pożarami została zorganizowana Ochotnicza Straż Pożarna, którą wyposażono w nowoczesny jak na ówczesne czasy sprzęt pożarniczy - czytamy o historii wejherowskiej OSP na ich stronie internetowej ospwejherowo.pl.

Nazwisko pierwszego prezesa oraz założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie nie są znane. Wiele dokumentów i zapisów dotyczących okresu powstania spłonęło, zaginęło lub zostało zniszczonych w trakcie działań wojennych. Z dokumentów znajdujących się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wynika, że Ochotnicza Straż Pożarna. W Wejherowie już w roku swojego założenia brała udział w akcji gaśniczej w Wejherowie. Jednak dokumenty związane z początkami OSP są skąpe i trudno z nich odtworzyć jej działalność.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie posiada dokumenty dotyczące historii jednostki. Wśród nich jest akt erekcyjny pod budowę strażnicy przy ul. 3 Maja 2 w Wejherowie. Inny dokument to: "Statut der Freiwilligen zu Neustadt Westpr.", z 1889 r., zatwierdzony przez Burmistrza Miasta Pana Maerz z 1891 r. Ciekawostką historyczną jest dokument zawierający hymn zachodniopruskiego związku straży pożarnych Z 1893 r. pt. "Westpreussichen Feuerwehrtag zu Neustadt Westpreussen".

W roku 1895 wybudowano 3-boksową strażnicę przy ul. 3 Maja. Strażnica ta rozbudowana na przestrzeni lat istnieje do dnia dzisiejszego i stanowi siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W roku 1907 zakupiono 17-metrową czterokołową konną drabinę mechaniczną słynnej firmy Magirus. Drabina ta po konserwacji i stanowi aktualnie atrakcję historyczną


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...