Tym razem druhowie z OSP Wejherowo odzież i strażacki ekwipunek zamienią na strój sportowy i piłkarskie obuwie. Na wejherowskim Wzgórzu Wolności odbędzie się mecz z okazji 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z grodu Wejhera.
Na murawie boiska, na którym na co dzień trenują i grają zawodnicy WKS Gryfa Wejherowo, tym razem swoje piłkarskiej umiejętności zaprezentują druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie i inni strażacy. Zmierzą się z drużyną przyjaciół i sympatyków jednostki. Spotkanie odbędzie się z okazji obchodów 150-lecia istnienia wejherowskiego OSP.
PRZECZYTAJ TEŻ: Druhowie z OSP Wejherowo zbierają... złom. Dlaczego?
We wrześniu odbędą się oficjalne uroczystości na wejherowskim rynku oraz festyn w parku miejskim. Te wydarzenia zaplanowano na 15 i 16 września 2023 roku. Z kolei wspomniane sportowe emocje czekają na nas w niedzielę, 28 maja 2023 roku. Początek meczu o godz. 16. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne podczas, którego na mieszkańców czekać będą też inne atrakcje. Wśród nich m.in. dmuchańce, popcorn, pokaz wozów strażackich i zawody dla publiczności.
Historia OSP Wejherowo
Przełomowym rokiem dla ochrony przeciwpożarowej Wejherowa był rok 1842. Wówczas miasto dokonało zakupu pierwszej sikawki ręcznej, która przez długie lata służyła obowiązkowej straży pożarnej w gaszeniu pożarów na terenie miasta i okolicznych miejscowości.
— W roku 1873 miasto Wejherowo liczyło ponad 6 tysięcy mieszkańców oraz ponad 500 nieruchomości. W trosce o zabezpieczenie tak dużego majątku przed pożarami została zorganizowana Ochotnicza Straż Pożarna, którą wyposażono w nowoczesny jak na ówczesne czasy sprzęt pożarniczy - czytamy o historii wejherowskiej OSP na ich stronie internetowej ospwejherowo.pl.
Nazwisko pierwszego prezesa oraz założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie nie są znane. Wiele dokumentów i zapisów dotyczących okresu powstania spłonęło, zaginęło lub zostało zniszczonych w trakcie działań wojennych. Z dokumentów znajdujących się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wynika, że Ochotnicza Straż Pożarna. W Wejherowie już w roku swojego założenia brała udział w akcji gaśniczej w Wejherowie. Jednak dokumenty związane z początkami OSP są skąpe i trudno z nich odtworzyć jej działalność.
Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie posiada dokumenty dotyczące historii jednostki. Wśród nich jest akt erekcyjny pod budowę strażnicy przy ul. 3 Maja 2 w Wejherowie. Inny dokument to: "Statut der Freiwilligen zu Neustadt Westpr.", z 1889 r., zatwierdzony przez Burmistrza Miasta Pana Maerz z 1891 r. Ciekawostką historyczną jest dokument zawierający hymn zachodniopruskiego związku straży pożarnych Z 1893 r. pt. "Westpreussichen Feuerwehrtag zu Neustadt Westpreussen".
W roku 1895 wybudowano 3-boksową strażnicę przy ul. 3 Maja. Strażnica ta rozbudowana na przestrzeni lat istnieje do dnia dzisiejszego i stanowi siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W roku 1907 zakupiono 17-metrową czterokołową konną drabinę mechaniczną słynnej firmy Magirus. Drabina ta po konserwacji i stanowi aktualnie atrakcję historyczną
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.
14:30
W dniu 31.05.2023 r. (ŚRODA) od godz. 12:00 nastąpi zamknięcie odcinka ul. Wejherowskiej w Pucku w związku z realizacją inwestycji pn. „Modernizacja nawierzchni ul. Wejherowskiej i ul. Nowy Świat w Pucku”. Zamknięty zostanie odcinek od Ronda Solidarności do Ronda Macieja Płażyńskiego (oba ronda pozostają w pełni PRZEJEZDNE).
08:30
Płynnie, zarówno w stronę Lęborka, jak i Gdyni pojedziemy gościcińską górką w Gościcinie, natomiast dużo gorzej jest teraz właściwie w całym Bolszewie. Korek tworzy się zarówno na ulicy Zamostnej, jak i Szkolnej.
Duży ruch, choć nadal bez korków jest obecnie na ulicy Sobieskiego, Strzeleckiej i Kwiatowej w Wejherowie. Na ulicy 12 Marca zatrzymamy się jedynie przy zjeździe na byłą krajową szóstkę.
Większych problemów nie napotkają kierowcy poruszający się w stronę Obwodnicy Trójmiasta. Nogę z gazu zdejmą jedynie kierowcy w centrum Redy i Rumi. Natomiast przy samym wyjeździe z Obwodnicy jest teraz mały korek.
09:33
Kierowcy podróżujący w tej chwili ulicą Rzeźnicką w Wejherowie muszą nieco uzbroić się w cierpliwość. Podobnie wygląda sytuacja na ulicy Puckiej na przejeździe kolejowym.
Korkuje się też ulica Graniczna przy wyjeździe na ulicę Przemysłową. Zator widać również na ulicy Roszczynialskiego przy śmiechowskim cmentarzu.
Natomiast przez główne arterie Małego Trójmiasta powinniśmy przejechać bez większych trudności. Rozluźnił się również ruch na ulicy Hutniczej. Kierowcy korzystający z Obwodnicy Trójmiasta w kierunku Gdańska w korku mogą stanąć w okolicy estakady Kwiatkowskiego.